ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Rozervanec

Tuto novelu otiskl Tyl v roce 1840 v časopise Vlastimil a téměř záhy se stala jedním z nejdiskutovanějších příspěvků. Napůl smyšlený a napůl pravdivý příběh totiž až příliš věrně zpodobňuje a karikuje postavu básníka Karla Hynka Máchy.

Novela začíná oddílem nazvaným "Místo předmluvy", která nám nabízí scénu z knihkupectví, kde se prostý venkovan pozastavuje nad názvem novely Rozervanec a vzdělaní šlechtici mu to vysvětlují takto:

"Najdete-li člověka, kterýž dělá, jako by byl nešťastný, kterýž sebe i jiné k té víře nutí, že je pro něho všecka blaženost ztracena..., - tentýž nazývá se rozervancem."

Novelu otvírá několik veršů z Máje, část, kde se vyskytuje nejvíce slavných oxymóronů (umřelé hvězdy svit, mrtvé milenky cit atd.). Zde chtěl Tyl asi demonstrovat onu vnitřní rozervanost básníka.
Děj novely se točí okolo dvou velkých literátů své doby, básníků Karla a Hynka, kteří byli kdysi přátelé, ale Karlova kritika Hynkových básní jejich přátelství zničila. V této části podává Tyl asi nejostřejší kritiku a Máchu naprosto otevřeně napadá. Viní ho z nedostatečně vlastenecky zaměřených textů a zároveň hájí sám sebe před napadením, že napsal anonymní recenzi na Máchův Máj, která báseň naprosto ztrhala.

"Hlavní tón všech jeho básní je vždycky stejný - vždy ten samý, kdo jich přečte deset, zná jedenáctou dříve, než se na ni podívá."

"...ta věčná bolest jeho je nastrčená larva - a v tom zakuklení chce býti interesantním..."

Další část novely se skládá z dopisů mezi Karlem, Hynkem a Stanislavem, které se zaobírají především Hynkovými osudy a jeho velkou láskou Beatou (narážka na Máchovo okouzlení herečkou Lori Šomkovou a časté žárlivé scény). Hynek je ale strašně žárlivý a podezřívá Karla, že chce Beatu svést. Postupně vztah s Beatou díky své chorobné žárlivosti úplně zničí a v den svatby Hynek tragicky zemře na choleru (po uhašení požáru se Mácha napil splaškové vody a údajně zemřel na choleru nebo salmonelózu). Beata si vezme truhláře a je s ním šťastná.

Tyl popisuje Máchovu proměnlivou povahu, výbuchy zlosti a chorobnou žárlivost, kterou ubíjí nebohou Beatu. Zároveň ale autor přiznává, že si váží Máchy jako nadaného básníka, jen kdyby se obsahy jeho veršů víc ztotožňovaly s vlasteneckým cítěním Tyla, který poezii a literaturu vůbec viděl pouze jako nástroj, kterým se dá vzkřísit umírající a utlačovaný národ a jeho jazyk.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 10.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - RozervanecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­