ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

    Ceska posta
­­­­

Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8)

Vydalo: Státní pedagogické nakladatelství v Praze, 1958

DĚJ:

Dudák Švanda je zamilovaný do Dorotky. Je to dcera hajného Trnky, který mu svou dceru nechce dát, protože je Švanda chudý.
Dudák se tedy vydává do světa vydělat si nějaké peníze muzikou. Cestou usne v lese a jeho matka Rosava, o které neví, prosí lesní víly, aby očarovaly jeho dudy. Ony tak učiní. K dudákovi se přidává bývalý student Vocilka, jenž chce na Švandově slávě vydělat peníze. Prochází různými zeměmi a stávají se slavnými.
Švanda je pozván na zámek, aby rozveselil princeznu Zuliku. Rozveselí ji, princezna se do něj zamiluje a chce se stát jeho ženou. Na zámek přichází Dorotka a Kalafuna, který odešel od své rodiny, aby pomohl Dorotce najít Švandu. Vocilka je nazve blázny a jsou vyhozeni ze zámku. Vrací se tedy zpět domů.
Přijíždí Zuličin snoubenec princ Alamir. A pošle Švandu do vězení. Tam se mu zjeví jeho matka Rosava a pomůže mu dostat se z vězení. Poté se stává Rosava divou ženou, nesměla totiž říct Švandovi, že je jeho matka.
Dudák se vrací domů. Cestou se usmíří s Vocilkou, ale ve Strakonicích se stále nemůže usmířit s Dorotkou.
Švanda musí v lese hrát na dudy lesním pannám, je už unavený k smrti. Přichází Dorotka a vše zmizí, i jeho dudy ztrácí kouzelnou moc. Dorotka a Švanda chystají svatbu.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Švanda - chudý dudák, zamilovaný do Dorotky
Dorotka - dcera hajného, zamilovaná do Švandy, odvážná
Zulika - princezna, nejdřív smutná, pak veselá
Rosava - polednice, matka Švandy

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Dílo je psáno jako divadelní hra.

CITÁT Z KNIHY:

Rosava: Syn můj vypravil se v živé kolotání světa, a já nyní trnu, že v té divé tísni bude po něm veta. Nezkušen je - a dle stavu svého nemohu být průvodkyní jeho po všech končinách, když mě nepropustíš přes svůj práh, když mě neobdaříš mocí duchů nevázaných. Učiň tedy tak a dovol, bych mu byla dnem i nocí ku pomoci, kdyby měl snad s cesty scházet.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 31.12.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­