ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

Ceska posta    
­­­­

Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2)

Romantický obraz z dávných dějin českých ve čtyřech odděleních.
Děj připadá do první polovičky 10. století a končí se rokem 936.

Hlavní postavy
Václav - český kníže
Boleslav - jeho bratr
Drahomíra - jejich matka
Ludmila - jejich bába

Další postavy
Hněvsa - mocný lech
Tyra - jeho sluha
Česta - pohanský kněz
Velena - jeho vnučka
Světimíra - žena Boleslava
Jindřich zvaný Ptáčník - německý král
Sigibert a Fredegar - jeho vyslanci

DĚJ:

Po smrti krále Vratislava nastoupil na trůn jeho starší syn Václav, který byl díky své bábě Ludmile vychováván v přísně křesťanském duchu. Toto náboženství pro něj bylo vším. Jeho matka Drahomíra ho upozorňovala na to, že Němci ubližují jejich spojencům, a tak by se Čechy měly stát nepřítelem Německa. Ludmila odmítala boj s Němci, a tak je proti i Václav. Drahomíra proto vyslala svoje vojsko v čele s mladším synem Boleslavem a Ludmilu dala zabít Tyrou, kterého jí propůjčil Hněvsa. Čechům se v bitvě vedlo a Němci poslali k Václavovi vyslance. U knížete byl ale zrovna pohanský kněz Česta, který vyslance zesměšnil, a ti dále pak o míru nechtěli mluvit. Václav tedy sám táhl do boje. Nejpve ale navštívil německého krále Jindřicha, se kterým se nakonec dohodl. Václav mu bude pravidelně odvádět jistou částku (zloto a voly) a Jindřich mu za to pošle do Čech německé kněží, aby tu šířili křesťanství. Drahomíra, Boleslav i většina lechů toto jednání pokládali za zbabělé a za zneuctění Čech. Proto když měly proběhnout křtiny Boleslavova syna, Boleslav pozval Václava na svůj hrad. Křtiny spolu oslavili, ale druhého dne zrána, když šel Václav do kostela, Boleslav na něj tasil meč. Kníže mu ho vytrhl, a tak přiběhli Boleslavovi pomocníci - Hněvsa, Tyra a Česta, kteří Václava zabili a Boleslav uháněl na Vyšehrad ujmout se trůnu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 13.05.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­