ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Strakonický dudák (6)

Nejznámější divadelní vlastenecká hra J.K.Tyla nám oživuje svět prostých venkovských lidí, jejich smýšlení a cítění i lásku k domovu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Švanda je mladý dudák, jeho matka je Rosava, která je polednicí. Jeho milou je Dorotka, dcera hajného Trnky.

STRUČNÝ DĚJ:

Švanda miluje Dorotku, ale protože nemá peníze, nechce mu ji hajný Trnka dát. Proto jde Švanda do světa, ale Dorotka mu to rozmlouvá. On jí neposlechne, a tak jde...
Když spí, očaruje mu dudy jeho máma Rosava, takže jakmile na ně hraje, každému je hned veselo, ale pokud je někdy prokleje, jejich čarovná moc zmizí. Švanda se dostane do neznámých končin, v jednom hostinci se k němu přidá muž jménem Vocilka. Ten mu pak, když přijde stráž, aby Švandu odvedla ke králi, poradí, aby šel. Král má smutnou princeznu Zuliku a chce po Švandovi, aby ji rozveselil. Švandovi se to podaří, ale princezna ho nechce pustit domů, a tak ho zavřou do vězení. Z vězení mu pomůže jeho matka. On se tedy může vrátit za svojí milou Dorotkou. Ta už si ho může vzít, protože její táta, hajný Trnka, umřel. Nakonec všechno dobře dopadlo a Švanda se dozvěděl, kdo je jeho máma.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Knížka, napsaná formou divadelního scénáře, se mi moc nelíbila. Scénář byl rozdělen na proměny, ty byly rozděleny na jednotlivé výstupy a ty pak ještě na jednotlivé řeči herců. Byl psán spisovnou češtinou a obsahoval i básně a písně. Do dialogů byly vkládány závorky, ve kterých bylo napsáno, co se na jevišti děje (například někdo odchází nebo někdo přichází apod.). Kdybych četla klasickou knihu a ne divadelní scénář, asi bych na dílo měla jiný názor, protože děj se mi jinak líbil.
Nepoznala jsem, o jaký typ divadelní hry jde, jestli o operu či veselohru... Taky mě trochu mrzelo, že divadelní scénář neobsahuje ilustrace; bez ilustrací mi přišel trochu nezajímavý. Jinak byl dobře přizpůsoben učení textu, byl akorát velký a taky se dal dobře ohýbat a byl přehledný.

CITÁT Z DÍLA:

Rád by dostal milou svoji, otec ale svazek dvojí, že je ženich tuze chudý - neboť nemá nic než svoje dudy. Tu chce chlapec ubohý skočit na nohy, běžet do světa a získat zlato, potom dostat dívku za to. Dovede to, když mu pomoc dáte podle sil, jež od královny máte.

(Rosava prosí lesní panny, aby očarovaly dudy Švandy, aby si mohl vydělat zlato v cizích zemích a dostat za něj Dorotku, svoji milou, protože její otec mu ji nechce dát, neboť je chudý.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 11.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5)
-Jan Hus
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Poslední Čech
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Strakonický dudák (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­