ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tyl Josef Kajetán (*04.02.1808 - †11.07.1856)

­­­­

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)

Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud je Tylovo sociální drama odehrávající se v Kutné Hoře za vlády Ludvíka Jagelonského. V Kutné Hoře se tehdy razily mince, horníci pracovali těžce a za malou mzdu, to vedlo k rebelii, která je potlačena a její vůdčí osobnosti popraveny.

DĚJ:

Hra Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud od J. K. Tyla měla premiéru 24. dubna roku 1848. Je považována za první sociální drama české literatury. Děj se odehrává koncem 15. století v Kutné Hoře. Inspirací však autorovi byly stávky dělníků na Smíchově ve 40. letech 19. století.

Havíři celý život pracovali v dolech, kde byly tvrdé podmínky, a dostávali za to mizerný plat. Nejstarší a také obecně považovaný jako nejmoudřejší z nich byl havíř Opat. Snažil se diplomaticky hájit práva horníků. V této době byl však mincmistrem Beneš z Vaitmile (Vaitminar), se kterým starý Opat právě nejlepší vztah neměl. O starém Vaitminarovi bylo navíc známo, že zneužívá královy důvěry a havířům práci stále přidává, ale ubírá peníze.

Opat zakázal Anežce, své jediné a velmi milované dceři, aby se stýkala s Hynkem, jehož otcem je právě Vaitminar. Hynek stále tvrdil, že jeho otec v jádru není tak špatný, jak si myslí všichni kolem. Brzy se však sám přesvědčil, že ho přeceňoval a souhlasí s prostým lidem.

Havířský lid se nakonec vzbouřil se vydal se ke dvoru se žádostí o spravedlnost. Byli vybráni tři zástupci (Šimon, Opat a Lana), kteří šli vyjednávat za Benešem.
Vzpoura byla potlačena, Beneš k sobě nikoho nepustil a Lana, Šimon a Opat byli uvrženi do vězení. Anežka se vydala ke dvoru a pokusila se poprosit o jejich propuštění, byla ale s obrovskou potupou vyhnána buřiči.

Mezitím už havíře propustil na svobodu Hynek, mincmistrův syn.
Havíři na kopci budují tábor, kam Beneš posílá pro deset z nich, aby šli vyjednávat do Poděbrad. Místo vyjednávání byli všichni zatčeni a měli také být popraveni. Statečný Vít se katovi vzepřel a pokoušel se najít zastání u krále, jenž tudy projížděl, na popraviště bohužel dojeli pozdě. Mezi nimi byl i otec Anežky - Opat.

Benešovi se zjevil Opatův duch a připomínal mu všechny jeho hříchy, čímž ho velmi vyděsil. Vyděsil jej dokonce tak, že z toho starý Vaitminar v bolestech zemřel.

Vít oznámil Anežce, že její otec byl spolu s dalšími horníky popraven. Nabídl jí také, že s ní zůstane a bude ji ochraňovat. Anežka odmítla a odešla v doprovodu řádových sester do kláštera.

KOMPOZICE:

Kompozice dramatu je chronologická, probíhá tedy v časové posloupnosti. Děj je líčen s přirozeností a pochopitelností pro diváka, případně čtenáře. Je to dílo živé a zajímavé.

  1. úvod (expozice) - str. 7-8: uvedení diváka/čtenáře do doby a seznámení s havíři a jejich situací
  2. zápletka (kolize) - str. 9-15: Opat se dovídá, že se Anežka stýká s Hynkem; zakazuje jí další vztah; Hynek promlouvá s Opatem
  3. vyvrcholení konfliktu (krize) - str. 16-56: havíři se bouří; Beneš posílá jejich tři zástupce do vězení; Anežka jde prosit za otce i jiné a je potupena; havíři souhlasí s vyjednáváním deseti zástupců v Poděbradech; Anežka otci rozmlouvá toto rozhodnutí; Beneš plánuje krvavý soud
  4. zvrat (peripetie) - str. 57-63: plány na krvavý soud pokračují; Vít se vzpírá katovi a prchá
  5. řešení konfliktu (katastrofa) - str. 64-115: zbylých devět horníků je popraveno; Beneš umírá polekán Opatovým duchem; Hynek odchází do války, aby očistil rod; Anežka se vše dovídá, odmítá Víta a odchází do kláštera

POSTAVY:

Hynek - zamilovaný do Anežky, je schopen se zastat nejen jí, ale i jejího lidu; staví se na odpor svému vlastnímu otci a hájí havíře; za otcova provinění se sám velmi stydí, snaží se s ním promluvit a vše změnit; aby očistil svůj rod, odchází raději nakonec do války
Opat - starší moudrý muž, který má významné slovo mezi havíři; velmi miluje svou dceru Anežku a dbá o její dobro; chápe havíře, soucítí s nimi a snaží se za ně jednat a vydobýt pro ně spravedlivý plat; snaží se rovněž havíře mírnit a bojí se násilností a krveprolití, ke kterým by mohlo dojít
Anežka - hodná, poctivá, inteligentní a trochu tvrdohlavá dívka, Opatova dcera; zamilovaná do Hynka, ale také miluje svého otce a chápe problémy svého lidu; nakonec raději odchází do kláštera, aby zde nalezla klid

ZÁMĚR AUTORA:

J. K. Tyl se v tomto dramatu snažil poukázat na špatné postavení prostého dělnického lidu ve společnosti. Na to, jak špatně jsou platově ohodnoceni za svou namáhavou práci. Tuto myšlenku však provázal i s všudypřítomnou láskou a mezilidskými vztahy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: avrilka, 29.04.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čech a Lech
-Dekret kutnohorský
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka
-Jiříkovo vidění, Jiříkovo vidění (2)
-Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové, Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (2), Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové (3)
-Kutnohorští havíři, Kutnohorští havíři (2)
-Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud, Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (2), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (3), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (4), Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Paličova dcera, Paličova dcera (2), Paličova dcera (3), Paličova dcera (4)
-Poslední Čech
-Prkoš Bílinský
-Rozervanec
-Rozina Ruthardová
-Strakonický dudák, Strakonický dudák (2), Strakonický dudák (3), Strakonický dudák (4), Strakonický dudák (5), Strakonický dudák (6), Strakonický dudák (7), Strakonický dudák (8), Strakonický dudák (9)
-Strakonický dudák (Dramatické báchorky), Strakonický dudák (Dramatické báchorky) (2)
-Strakonický dudák (vlastní názor)
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen, Strakonický dudák aneb Hody divých žen (2), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (3), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (4), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (5), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (6), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (7), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (8), Strakonický dudák aneb Hody divých žen (9)
-Švanda dudák
-Tataři u Holomouce
-Tvrdohlavá žena
Čítanka-Báchorka o zamilované ústřici
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (2), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (3), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (4), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (5), Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka (6)
-Jan Hus
-Lazebníkův Nový rok
-Lesní panna aneb Cesta do Ameriky
-Obrazy z dvou století
-Otec ukrutník (Povídky novověké)
-Paličova dcera, Paličova dcera (2)
-Pomoc ex tempore (Povídky novověké)
-Poslední Čech
-Praha, Praha (2), Praha (3), Praha (4), Praha (5)
-Přítel a náhoda (Povídky novověké)
-Rozervanec, Rozervanec (2)
-Strakonický dudák
-Strakonický dudák aneb Hody divých žen
-Strakonický dudák: národní báchorka
-Tu vězí trn! (Povídky novověké)
-Tvrdohlavá žena, Tvrdohlavá žena (2)
-Vlast a matka
-Vlastenci
-Zloděj
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kajetán Tyl - Kutnohorští havíři aneb Krvavý soud (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)