ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (17)

Námět k románu načerpal Goethe při své praxi praktikanta u soudu. Kromě vlastní lásky posloužila Goethovi jako námět sebevražda jeho kolegy, mladého právníka a filozofa K.W.Jerusalema, jenž se zastřelil za okolností, které Goethe věrně převzal do svého románu.
Utrpení mladého Werthera (1774) je kombinací románu v dopisech a románu-deníku, v němž autor dokázal geniálně skloubit díky vyprávění v ich-formě bohatý vnitřní svět hlavního hrdiny, vylíčení jeho duševních stavů a autenticitu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aurora v Praze roku 1999 (2. vydání tamtéž). Z německého originálu Die Leiden des jungen Werthers přeložil Erik Adolf Saudek. Počet stran: 141. ISBN: 80-85974-61-4.

OBSAH:

Příběh je psaný formou dopisů adresovaným Wertherovu příteli Vilémovi. První dopis je ze 4. května 1771, Werther se v něm zmiňuje o jakési Leonoře, která do něj byla zamilovaná, ale Werther její city neopětoval, měl spíše zájem o její sestru.

Hlavní děj příběhu se odehrává ve 2. polovině 18. století v malé vesnici Wahlheim, kam se mladý Werther přistěhoval. Postupně tu poznává místní zvyky a seznamuje se s obyvateli vesnice. Osudným dnem mu je, když dostane pozvání na ples.
Na ples jede kočárem se svým doprovodem a musejí jet do myslivny vyzvednout dceru myslivce Charlottu (obvykle přezdívanou jako Lotta), která jede na ples s nimi. Werther se do Lotty okamžitě zamiluje, jenže Lotta je zasnoubená s Albertem.

Lotta se s Wertherem postupně sbližují. Werther mezitím pozná i jejího snoubence Alberta, s nímž se spřátelí. Wertherovy city k Lottě sílí a on je stále s utrpením tají.

Aby se dostal z blízkosti Lotty a pokusil se zapomenout, odjede z Wahlheimu. Chvíli cestuje z místa na místo a poté přijme místo u dvora, ale zde je nešťastný, a proto brzy odtamtud odejde. Uvědomí si, že mu Lotta stále chybí a vrací se do Wahlheimu. Mezitím se Lotta provdala za Alberta.

Werther pokračuje v návštěvách Lotty a Albert začne žárlit. Podezřívá Lottu z aféry s Wertherem, a Lotta je z toho nešťastná.

Chvíli před Vánocemi musí Albert odjet a Werther toho využije a navštíví Lottu. Pokusí se ji líbat, ale ona uteče a zamkne se v pokoji.

Wertherovi dojde, že není jiné východisko než sebevražda. Jeho neopětované city mu brání v tom dál žít. Šílí nezkrotitelnou láskou k Lottě.
Pošle sluhu za Albertem, aby si od něho půjčil pistoli (tvrdí, že ji potřebuje jen na ochranu na jedné z jeho výprav) a mezitím se snaží udělat pořádek ve svých věcech.
O půlnoci si prostřelí hlavu. Najde ho sluha druhý den ráno. Okamžitě jde pro moc, ale zbytečně. Lotta se z toho složí...

VLASTNÍ NÁZOR:

Na knize se mi nejvíce líbilo to, že i když se příběh odehrává v 18. století, je reálný i v této době.
Základní motiv této knihy byl tak krásný, že se jím poté inspirovali i další autoři (například Puškinův Evžen Oněgin).
I když je kniha psána trochu zastaralých jazykem, krásně a bez problémů se čte. Rozhodně bych ji zařadila mezi jednu z knih, které stojí za to přečíst.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 03.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­