ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (8)

Na začátku knihy je popis společnosti, vzájemných vztahů mezi hlavními postavami a hlavně popis Wertherem tolik milované přírody. Právě příroda byla pro mladíka námětem jeho maleb. Děj se začíná příjezdem Werthera na vesnici. Odtud jede kočárem na ples, kde s ním tančí okouzlující Charlotta, do které se okamžitě zamiluje. Jenomže Lotta byla již zasnoubená za jeho kamaráda Alberta, kterého si později vzala. Werther velmi často své lásce píše zamilované dopisy. Utrpení z nešťastné lásky mladík řeší tím, že se na přání své matky přihlásí na velvyslanectví, kde však také nemá dlouhého působení, proto se opět vrací na vesnici, kde se znovu stýká s Charlottou. Albert už začíná žárlit, ale před Vánoci musí odjet, což je pro Werthera další příležitost ke styku s Lottou. Láskou k ní je úplně posedlý, už nedokáže rozumně uvažovat a jako jediné východisko z utrpení z nešťastné lásky vidí sebevraždu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je dvoudílný román, psaný ve formě dopisů nebo zde také najdeme úryvky deníků. Myslím, že díky tomuto způsobu psaní to není zase tak přehledné. Dá se říct, že autor svým způsobem v románu zobrazil i sebe, respektive svou nešťastnou lásku. Werther mi připadá jako velmi citlivá a vášnivá postava, která ve své době nenacházela mnoho porozumění ostatních. Jinak, co se týče románu, je znát, že je to romantické dílo. Nasvědčuje tomu jak prostředí, tedy krásná příroda, vesnice, tak i neuskutečnění ideálů hlavní postavy, nepochopení sebe samotného a tragická smrt (sebevražda).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­