ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust

Dvojdílné básnické drama, ve kterém Goethe přetvořil starou legendu o smlouvě člověka s ďáblem. Dílo začíná třemi vstupy:
1. věnování
2. předehra na divadle (filozofická úvaha o umění a divadle jako o podobenství světa)
3. prolog (setkávají se dva principy Bůh a ďábel, uzavřou sázku o Faustovu duši)

Faust - symbol spolceného člověka s touhou po věčném poznávání, po silných prožitcích, po štěstí

1. DÍL
Doktor Faust, neklidný vědec, touží po dobrodružství, lásce, objevech. Přichází Mefisto, slíbí mu dobrodružství, ale pokud Faust bude spokojen a řekne: "Vteřino stůj, jsi krásná!", jeho duše propadne Mefistovi. Faust podepsal smlouvu a stvrdil ji vlastní krví. Mefisto ho omladí, pošle mu Markétku. Matka Markétku varuje před Faustem, protože vidí ďábla. Faust zabije bratra Markétky v souboji. Markétka si to vyčítá, zabije dítě, které měla s Faustem a dostane se do vězení. Faust chce Markétce pomoci a pošle za ní Mefista. Ona ale pomoc nechce, čímž se vykoupí. Je popravena, ale její duše jde do nebe.

2. DÍL
Faust se trápí pro Markétku. Mefisto ho pošle na císařský dvůr. Faust zachrání císařství před úpadkem tím, že vynalezne papírové peníze. Pro císaře pak vyvolá nejkrásnější ženu Helenu ze středověku. Po smrti syna Heleny a Fausta se Faust vrací ke dvoru a žádá o kus bažinaté půdy, kterou chce vysušit a darovat lidem. Pracuje těžce, je starý, slepý, ale dokáže to. Konečně našel uspokojení, přeje si zastavit čas. Ale jeho duše nepropadne ďáblu - tím, že udělal něco pro ostatní lidi, se vykoupí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jali, 31.12.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - FaustMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­