ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera


Vydalo: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, Praha 1956

DĚJ:

Hlavním tématem tohoto slavného díla německého spisovatele Goetha (z roku 1774), které ovlivnilo nejednu mladou generaci, je nešťastná láska Werthera ke krásné Lottě. V době, kdy se poznali, byla už Lotta zasnoubená s Albertem, za kterého se také brzy vdala. Werther ji stále navštěvoval a skrýval své city, pro něž trpěl. Přijal místo u dvora (příběh se odehrává v letech 1771-72), ale byl tu snad ještě nešťastnější než v blízkosti své lásky. Proto se vrátil zpátky do Wahlheimu, aby ji mohl opět aspoň vídat. Nakonec už své trápení nedokázal dále snášet a došel k poznání, že jeho jedinou záchranou je smrt. Věří, že se zase se svou láskou Lottou a všemi blízkými sejde – v nebi. Spáchal sebevraždu a zanechal několik dopisů na rozloučenou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Na této knize mě zaujala forma, jakou byla psaná – vše byly dopisy, které psal Werther svému blízkému příteli Vilémovi. Goethe tu tak s obrovskou procítěností a bezprostředností skvěle vystihuje pocity zoufalého a láskou se soužícího Werthera, což by podle mě psané formou normálního románu nebylo tak výstižné a sugestivní. Zoufalost Wertherovy lásky vystihuje také jeho deníkový zápis z 27.10.1771: "Mám tak mnoho a mé city k ní pohltí vše. Mám tak mnoho a bez ní obrací se mi to vše v pouhé nic."

CITÁT Z KNIHY:

"Kolem mne je vše tak tiché a tak klidná je moje duše. Děkuji ti, Bože, že jsi mi propůjčil v posledních okamžicích tuto vroucnost, tuto sílu. Přistupuji, má drahá, k oknu a vidím, vidím ještě mezi bouřlivými, letícími mraky jednotlivé hvězdy věčného nebe! Ne, vy se nezřítíte! Věčný vás nese na svém srdci jako mne. Vidím hvězdy v oji Velkého vozu, nejmilejšího ze všech souhvězdí. Když jsem odcházel v noci od Tebe a vyšel z vašich vrat, stál zrovna proti mně. V jakém opojení jsem často k němu vzhlížel!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého WertheraMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­