ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust (5)

Filozofická báseň v dramatické podobě. Dvojdílná tragédie, jejímž tématem je stará pověst o šarlatánovi Faustovi, jenž v touze po poznání zaprodal duši ďáblu. Děj se odehrává v prostředí malého města.
Goethe na tomto díle pracoval téměř celý život. Konečná podoba byla dokončena roku 1831, Goethe ji dal přepsat a zapečetit s pokynem, že má být uveřejněna až po jeho smrti. Jen jednou se dal přemluvit a v r.1832 předčítal z Fausta některá místa, pak byl Faust definitivně zapečetěn. Zcela zpřístupněn veřejnosti byl v r.1833. Obsahuje přes 12 000 veršů.

Faust, starý, chudý učenec, který je nespokojen nedostatečností lidského poznání, uzavře smlouvu s Mefistofelem, proradným ďáblem, že pokud dosáhne uspokojení, zaprodá mu svou duši. Mefistofeles plní všechna Faustovi přání, jen aby jej odvrátil od touhy po vědění. Omladí ho, umožní mu poznat všechny krásy života, snaží se ho zlákat všemi svody života. Do cesty mu staví krásnou dívku Markétku, do které se Faust zamiluje. Když však Markétka zaviní smrt své matky i bratra, neunese pocit své viny a utopí své a Faustovo dítě. Za svůj čin je popravena.
Ve druhém díle je Faust jat zoufalstvím z Markétčiny smrti. Mefistofeles se ho snaží rozptýlit, a tak jej zavádí na císařský dvůr, kde má na své neštěstí zapomenout. Je zahrnut vděčností císařovou za objev papírových peněz i láskou nejkrásnější ženy středověku, Helenou. Stále však nenachází pocit spokojenosti. Již starý a osleplý Faust žádá na císaři, aby mu přidělil pás bažinatého mořského břehu, který chce odvodnit a zúrodnit. Konečný smysl svého života vidí právě v uskutečnění své představy. Konečně pociťuje uspokojení a podle úmluvy by měla jeho duše propadnout ďáblovi, ale ušlechtilý záměr pomáhat lidem jej nakonec před peklem zachraňuje a jeho duše je spasena.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J.i.t.t.a., 12.08.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Faust (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­