ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (5)

Dvoudílný milostný román ve formě dopisů a deníků, jež píše Werther svému příteli Vilémovi a několik málo milované Lottě.
Děj se odehrává v Německu od května 1771 do prosince 1772.

Mladý Werther se přestěhuje do nového městečka, kde se seznámí s příjemnou dívkou Lottou. Brzy se do ní zamiluje. Lotta je však zasnoubena s Wertherovým přítelem Albertem. Wertherovo štěstí ze seznámení s Lottou se brzy promění v utrpení, neboť ví, že se nikdy nemůže stát jejím manželem. Krátce poté, co se Albert vrátil do města, jež na čas opustil, se Werther rozhodne k odjezdu. Protože však bez Lotty nemůže být, opět se do městečka navrací. Lottu, nyní již provdanou, často navštěvuje. Ani Lottě není Werther lhostejný, ale své city skrývá. Werther si uvědomuje, že jeho láska k Lottě stále vzrůstá a on již není schopen se jí zbavit nebo si hledat někoho jiného. Nedokáže se smířit s tím, že mu Lotta nikdy nebude patřit a jeho utrpení se stále zvětšuje. Když mu začne připadat, že se ocitl na konci svých sil, neschopen dále žít, ukončuje svůj život výstřelem z pistole svého přítele, kterou měla naposledy v ruce Lotta.

Tento román symbolizující nešťastnou a nenaplněnou lásku se setkal s velkým čtenářským zájmem. Mnoho mladých čtenářů se sžilo s osudem Werthera. Jeho příběh vyvolal řadu sebevražd, ale i módu, ve které se lidé odívali jako Werther.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 03.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­