ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust (I. díl) (2)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Klub přátel poezie, Plzeň, 1979

ŽÁNR:

Tragédie, lyricko-epická skladba

HLAVNÍ POSTAVY:

Faust, Markétka, Mefistofeles

STRUČNÝ OBSAH:

Jednou si Faust domů přivede psa, aniž by tušil, že je to převtělený Mefistofeles, který chce získat jeho duši. Ďábel se mu zjeví, aby mu nabídl své služby. Dohodnou se a Faust mu vlastní krví upíše svou duši za vědění, naplnění a poznání toho, co ještě nikdy nepoznal. Má ale podmínku, dá mu svou duši pouze tehdy, když se Mefistofelovi povede ukázat mu něco, co ho naplní... Mefistofeles mu plní veškerá přání, snaží se ho odvrátit od jeho touhy po vědění. Faust se vždy chtěl stát nesmrtelným, Mefistofeles ho tedy dovedl ke staré čarodějce, aby mu vrátila mládí.
Jednoho dne, když se procházeli po městě, potkali krásné, mladé děvče - Markétku, do které se Faust zamiluje. Mefistofeles mu pomáhá ji získat. Markétka Faustovi lásku opětuje, upadá tím ale do opovržení. Její matka ani bratr Valentino s jejich vztahem nesouhlasí.
Faust, přinucen bojovat s Valentinem, vyhrává, probodne ho. Umírá i matka Markétky. Markétka v zoufalosti utopila své a Faustovo dítě. Za to byla odsouzena. Mefistofeles jí nabízel pomoc z vězení, Markétka ale odmítla a nakonec byla popravena.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Kniha je významným dílem s propracovanými charaktery postav:
Faust - starý lékař a profesor, který vidí smysl života ve studiu a vědě; stále dychtí po vědomostech, nic ho nenaplňuje
Markétka - pěkná, mladá dívka, do níž se Faust zamiloval
Mefistofeles - ďábel usilující u Faustovu duši

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Faith, 03.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Faust (I. díl) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­