ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust (I. díl)

Dvoudílný román čítající 12000 veršů je inspirován pověstí, kde je uzavřena smlouva mezi člověkem a ďáblem.

Na počátku byla sázka mezi Bohem a ďáblem o duši Fausta... Jednou v noci do domu nespokojeného vědátora Fausta toužícímu stále po novém poznání vběhne pes, který se později přemění na ďábla. Ďábel Mefistofeles nabídne své služby doktorovi Faustovi. Faust mu za to přislíbí svoji duši. Podmínka smlouvy je, že Faust odevzdá Mefistofelovi svou duši, pokud bude spokojen se životem a nebude od něj chtít více. Smlouva je podepsána Faustovou krví. Mefistofeles spolu s Faustem cestují po světě a Mefistofeles se pokouší zlákat Fausta ke smyslovému pozemskému životu, aby ho odvrátil od touhy po vědění. Uvede ho do veselé společnosti, omladí jej a pošle mu do cesty krásnou dívku Markétku. Faust se do ni zamiluje, avšak Markétka zaviní smrt své matky i bratra. Ze zoufalství utopí své i Faustovo dítě a v žaláři čeká na popravu. V noci těsně před popravou ji Faust jde do vězení zachránit a 1. díl končí tím, že Markétka pochopí, že by mohla odejít na svobodu.

Kniha je napsána složitým jazykem, ale když se do ní čtenář začte, začne ho velmi bavit a když na konci poloviny příběhu zjistí, že přečetl pouze 1. díl, je smutný. Někoho může od přečtení této knihy odradit tloušťka. Je to sice velmi obsáhlé dílo, děj postav a událostí se zde prolíná, takže vyžaduje soustředěnost na děj po celou dobu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 04.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Faust (I. díl)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­