ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (18)

Příběh mladého, přemýšlivého, osamoceného poetického mladíka, jenž před svými problémy utíká do Walheimu, aby mohl ničím nerušen bádat ve svých myšlenkách. Jednoho večera se seznámí s krásnou Lottkou. Přátelství přeroste v hluboký cit...
Goethe zvolil za hrdinu příběhu představitele mladé buržoazie, který ve snaze dosáhnout svobody naráží na překážky v podobě feudálních konvencí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aurora v Praze roku 1995 (11. vydání). Z německého originálu Die Leiden des jungen Werthers přeložil Erik Adolf Saudek. Doslov napsal Jiří Veselý. Počet stran: 114. ISBN: 80-901603-7-9.

OBSAH:

Celý příběh je napsán formou dopisů Wertherovu nejlepšímu kamarádovi. Werther přichází na venkov a seznamuje se s novými lidmi.

Ze začátku se lidé ostýchají, panují mezi nimi značné rozdíly. Poté mu však dávají svoji náklonnost najevo. Werther je na venkově tuze rád, miluje děti a nebojí se to ukázat.

Jednoho dne se vydá na vesnickou tancovačku a zde propukne láska k Lottě. Snaží se s ní co nejvíce sblížit, pomáhá jí pečovat o jejích osm sourozenců, ona však je zasnoubená za Alberta.
Albert ale kvůli práci cestuje, takže jsou prozatím Lotta a Werther jenom spolu. Po nějaké době Albert přijede a s Wertherem se spřátelí. V tuhle dobu začíná vnitřní boj Werthera. Zradit přítele, nebo nebýt se svojí láskou? Dalo by se říct, že únik z této situace přijde s nabídkou práce, a tak opouští Walheim.

Avšak není v nové práci nikterak šťastný. Rozdílné názory a postoje s velvyslancem ho dovedou k myšlence, že místo opustí.
V této době se dovídá o sňatku Alberta a Lotty a požádá tedy velvyslance o opuštění místa. Poté se na nějaký čas vrátí do své rodné vesnice, ale láska je tak silná, že odjíždí zpátky do Walheimu.

Werther se nechce Lotty vzdát a na Štědrý ne, kdy Albert není doma, vyzná všechny své city Lottě. Lotta, která příchodem Werthera zpátky začala pociťovat něco podobného, přizná, že jej také miluje, ale k ničemu to není ani jedné straně, protože svého manžela by nikdy neopustila. Werther se zlomeným srdcem (spíše tedy se zjištěním, že není cesty, jak se z tohoto vztahu vymotat) spáchá sebevraždu.

Poslední dopis nepíše tedy svému kamarádovi, ale největší lásce svého života...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristinaryc, 06.11.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­