ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust (6)

- dramatická báseň podle pověsti ze 16. století

KOMPOZICE:

Převaha verše, střídání metrických schémat i rýmů; 2. díl alegorický

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Faust - věčně nespokojený středověký učenec toužící po poznání, moci, kráse i tvůrčí aktivitě; nejdříve rebelant proti staré společnosti a jejím myšlenkám, později představitel činorodého lidstva
Mefistofeles - symbol zla

OBSAH:

Prolog v nebi
Dialog Mefistofela a Stvořitele, dohoda o budoucnosti Fausta - buď prokáže hodnotu, nebo bezcennost člověka.

1. díl
Faustova touha po poznání. Setkává se s Mefistofelem a uzavírá s ním dohodu stvrzenou krví - dosáhne-li klidu a uspokojení, propadne jeho duše peklu. Aby Mefistofeles odvrátil jeho touhu po vědění, snaží se ho přivést ke smyslovému životu: návštěva studentské pitky; navrácení mládí (čarod. kuchyně). Láska ke krásné nevinné Markétce. Markétka zaviní nejen smrt své matky, ale i jejího bratra, kterého Faust za pomoci Mefistofela v souboji zabíjí. Zoufalá Markétka utopí své dítě a čeká v žaláři na popravu. Odmítá Mefistofelovu pomoc. Její duše zachráněna boží vůlí.

2. díl (5 jednání)
Faust propadá zoufalství z Markétčiny smrti. Je vystaven pokušením a vášním "velkého světa", aby se rozptýlil (alegorie).
Nejdříve si v pohádkovém světě na císařském dvoře získá císařovu důvěru a vděčnost, protože vynálezem papírových peněz zachránil říši před úpadkem. Ve 2. jednání letí s Mefistofelem a umělým čloíčkem Homunkulem do mýtické řecké doby. Je tam svědkem klasické Valpružiny noci. Ve 3. jednání uzavírá sňatek se spartskou královnou Helenou. Ve 4. jednání, po smrti Heleny a jejich syna Euforiona, pomáhá císaři bojovat s nepřítelem. Za odměnu si vyžádá pás bažinaté krajiny, aby ji zúrodnil a osídlil lidmi. V 5. jednání Faust umírá, ale od propadnutí duše peklu ho spasí ušlechtilý záměr pomáhat lidem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mart007h, 06.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Faust (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­