ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (16)

Slavný milostný román v dopisech. Tragický příběh nesplnitelné lásky mladého muže k Lottě, snoubence svého přítele. Neopětovaný cit přivádí Werthera za hranici lidské důstojnosti a k jedinému možnému východisku. Je příliš osamělý, a proto raději volí smrt.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Utrpení mladého Werthera, Spříznění volbou. Vydalo nakladatelství Levné knihy v Praze roku 2003 (1. vydání tamtéž). Z německého originálu Die Leiden des jungen Werthers přeložil E.A.Saudek. Ilustroval Karel Machálek. Počet stran: 123 (celkem 398). ISBN: 80-7309-972-1.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Jeden z největších německých básníků J.W.Goethe byl velmi vzdělaný, učil se řecky, latinsky, anglicky, italsky, francouzsky a hebrejsky.
Otec dbal na jeho vzdělání, matka byla velmi starostlivá.
V roce 1771 dokončil práva, kterým se ovšem věnoval krátce.
Goethe byl dokonce biologem a stavitelem silnic.
V roce 1775 se odstěhoval do Výmaru (německy Weimar; dílo označováno jako "výmarská klasika"), kde i zemřel.

POSTAVY:

Werther - mladý muž, hlavní hrdina
Lotta - krásná dívka
Albert - miluje Lottu, později muž Lotty
Vilém - přítel Werthera

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Německo, 5/1771 - 12/1772.

FORMA:

Dílo je psáno formou dopisů od Werthera Vilémovi (používá 1. pád jednotného čísla).

STRUČNÝ DĚJ:

Mladý malíř Werther se odstěhoval na vesnici pro další nápady a podněty pro svou tvorbu.
Na první pohled se zamiloval do krásné Lotty, která je ovšem zasnoubená s Albertem, který je na cestách. Werther s Lottou tráví mnoho času a sbližuje se s ní. Albert se poté vrací do vesnice a Werther přijímá nabídku velvyslance, jak mu poradil Vilém. Na úřadě se Werther trápí, a proto se rozhodne vrátit k Lottě. Když se vrátí, zjišťuje, že Lotta je za Alberta již provdána. Werther tuto zprávu neunese a píše dopis Albertovi, poté se zastřelí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: David Č., 04.01.2012

   
­­­­

Výpisek Utrpení mladého Werthera (16) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­