ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

   
­­­­

Utrpení mladého Werthera (15)

Toto dílo je jedním z typů preromantického románu v dopisech. Stal se učebnicí citového života a strhuje dodnes citlivé duše, obrozující své smysly u zdrojů romantického umění.

Mladý umělec, malíř Werther, přijíždí do Wahlheimu s tím, že zde bude pracovat na svých obrazech jen s přírodní tématikou. Když jednou vyrazil s přítelkyněmi na ples, po cestě se zastavili ještě pro slečnu Lottu. I když byl varován, že je zasnoubená, hluboce se do ní zamiloval. Lotta byla krásná, milá, hodná a věrná svému milému. Starala se o svých šest sourozenců, protože jim maminka umřela a otec musel pracovat.

Po plese se Werther každý den vydával za Lottkou a trávil s ní tolik času, kolik jen bylo možné. Její přítel sice nebyl na blízku, ale přesto Werther nepropadl svým snům a tužbám. I sourozenci si mladého pána velice oblíbili a jemu zbýval tak čas už jen na čtení Homérovy Odyssey a psaní příteli Vilémovi.

Když se Albert, snoubenec Lotty, vrátí ze svých cest, zalíbí mu se mu Werther též, ale tomu je jeho blízkost čím dál víc nesnesitelnější. Rozhodne se, že odjede s hrabětem a začne zase malovat.

Po nějaké době mu to přece nedá a vrátí se. Teď už i Albertovi je přítomnost otravná, taktéž se mu nelíbí, co se povídá mezi lidmi. Werther se rozhodne - pro smrt. Obětuje se pro lásku. Těsně před Štědrým dnem se rozloučí s Vilémem, jenž pro něj chce poslat, ale Werther si stojí za svým. Poslední večer před svým velkým činem jde navštívit svou Lottku. Albert, již její manžel, odjel na schůzku s přítelem. Čte jí své překlady Odyssey, ale nezvládne to a nespoutaně ji začne líbat. Nebrání se, ale když si vzpomene na svého věrného manžela, odtrhne se od Werthera a řekne mu, aby se již nikdy neukazoval, že už ho nikdy nechce vidět a s pláčem uteče do svého pokoje.

Zhroucený mladík odchází s vědomím, že svou drahou viděl naposledy. Přesto není smutný, ale rozvážný a s chladnou hlavou plní zbylé povinnosti - doplácí dluhy, vrací knížky, dopisuje dopisy a svému sluhovi namluvil, že odjíždí brzy ráno na cestu a že mu prý má vypůjčit zbraně na ochranu. Sluha poslechne svého pána a po jedenácté hodině večer mu je přinese i s láhví vína a odchází si odpočinout. Werther dopíše svůj poslední dopis Lottě a u psacího stolu ho ráno najdou mrtvého, s kulkou v hlavě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 28.11.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­