ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

   
­­­­

Utrpení mladého Werthera (4)

Mladý Werther se po smrti své přítelkyně rozhodne opustit svůj domov. Usadí se v městečku Waldheim. Na jedné tancovačce, kam přislíbil doprovod nějaké slečně, poznává Lottu. Přestože byl dříve varován, že se jí brzy vrátí snoubenec z pracovní cesty, beznadějně se do ní zamiluje. Své city chová v tajnosti. Začne ji navštěvovat a společně s ní tráví spoustu času. I po návratu snoubence Alberta jejich přátelství neskončí, naopak - Werthera si oblíbí i Albert a často ho zve na návštěvy. Werther už nemůže dále snášet pomyšlení, že si Lotta vezme jiného muže a rozhodne se odejít. Nějaký čas pobývá v sídle jistého hraběte, ale potom, co je z nepochopitelných důvodů opovrhován místními, se vrací do Waldheimu. To už je Lotta vdaná. Navštěvuje ji ale častěji, než by se na vdanou ženu patřilo a vnáší tím mezi manžele nedůvěru a sváry. Z této situace vidí Werther jediné východisko - svou smrt. Naposledy navštíví samotnou Šarlotu doma, prozradí jí své city a vyhrožuje sebevraždou. Lotta je zmatená. Albertovi Wertherovu návštěvu prozradí, ale když si ráno přijde sluha vypůjčit pro Werthera pistole, nemůže vyslovit své obavy a podezření. Werther si vyřídí drobné dluhy a napíše dopis Lottině otci, aby zajistil pohřeb se všemi požadavky. Napíše také dopis Lottě. V noci, když odbíjí půlnoc, se zastřelí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­