ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

   
­­­­

Utrpení mladého Werthera (2)

Tento dvoudílný román je psán ve formě dopisů příteli Vilémovi a deníkových záznamů.
V 1. části přijíždí Werther na venkov. Seznámí se zde s místním správcem a cestou na jednu slavnost i s jeho dcerou Lottou. Lotta se po smrti matky musí starat o otce a 8 malých sourozenců. Werther s ní tančí na plese a zamiluje se do ní. Od té doby ji a její sourozence, které si také oblíbí, velmi často navštěvuje. Lotta je však zasnoubena s Albertem, který je v té době pryč. Když se vrátí, s Wertherem se spřátelí a Werther je navštěvuje dál. Nakonec se ale rozhodne, že uposlechne přání své matky a přijímá práci na velvyslanectví - tím začíná 2. část knihy.
Není tam šťastný, velvyslanec je puntíčkář, který se striktně drží různých pravidel. Rozhodne se odjet zpět na venkov, přestože se seznámil s dívkou, která mu Lottu připomíná. Albert si však nepřeje, aby se spolu tolik scházeli. Werther Lottu navštíví tajně a vyzná jí lásku. Lotta ho také miluje, ale nechce opustit manžela. Werther napíše Lottě dopis a zastřelí se Albertovou pistolí o půlnoci 24. prosince 1772. Ráno ho najde sluha, Werther je ještě naživu, zemře až v poledne. V noci je pohřben na místě, které si v dopise určil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lalimak, 26.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­