ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Faust (2)

Na začátku byla sázka mezi Bohem a ďáblem o duši Fausta… Nespokojenému Faustovi, toužícímu stále po novém poznání, nabídne Mefistofeles, zosobňující ďábla, své služby. Za to mu Faust slibuje svoji duši, jestliže dosáhne uspokojení. Aby odvrátil Fausta od touhy po vědění, pokouší se ho Mefistofeles zlákat ke smyslovému životu. Uvede ho do veselé společnosti, omladí jej a pošle mu do cesty příjemnou měšťanskou dívku Markétu, do níž se Faust zamiluje. Markéta však zaviní smrt své matky i bratra. Ze zoufalství utopí své i Faustovo dítě a v žaláři čeká na popravu. Ve druhém díle propadá Faust zoufalství z Markétiny smrti, proto jej ďábel odvede na císařský dvůr, aby se rozptýlil. Faust získává císařovu důvěru, když vynálezem papírových peněz zachrání říši před úpadkem. Pro dvorskou společnost vyvolává z podsvětí nejkrásnější ženu starověku, Helenu, má s ní syna Euforiona. Po smrti syna se vrací ke dvoru, aby si od císaře vyžádal bažinatou krajinu u moře, kterou chce změnit v úrodnou půdu, na níž by žili svobodní lidé. V uskutečnění této vidiny spatřil konečný smysl svého života. Ačkoli pocítil uspokojení a podle Mefistofela by měl svou duši odevzdat peklu, byl nakonec zachráněn a spasen.

VLASTNÍ NÁZOR:

Faust je dílem se složitým dějem, který se často prolíná a je psán náročným jazykem v er-formě. Přesto, ačkoli se čte velmi těžce, mě Goetheho dílo zaujalo - má skvělý nápad, filozofickou hloubku, mnoho metafor… Čtenář musí přemýšlet, pochopit psychiku každé postavy a propojovat si souvislosti. Faust není charakteristikou jen jedné osoby, ale celé společnosti Goetheho doby a jejich názorů. Tato rozsáhlá dramatická báseň zaujme každého, i kdyby to měla být jen jedna myšlenka, odstavec… protože Goethe zde rozebírá otázku lidského štěstí, hranici dobra a zla, hledá smysl života - a o to se snaží snad každý z nás.

CITÁT Z KNIHY:

Mefistofeles:
„Proč se s námi spolčuješ, nevydržíš-li s námi do konce?
Chceš lítat a máš strach ze závrati?“
„Co nehmatáte, neznámo je vám,
co nechápete, pro vás neplatí,
co nespočtete, je pro vás prostě lží,
co nezvážíte, sotva váhu má,
co nerazíte, věc vám neplatná.“

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 30.03.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Faust (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­