ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

   
­­­­

Utrpení mladého Werthera (14)

Dvoudílný román pojednávající o mladém muži, jenž se zklame v lásce, práci i společenském životě.

HLAVNÍ POSTAVA:

Werther - sentimentální, vášnivý, vznětlivý

STRUČNÝ DĚJ:

Příběh se odehrává v Německu od května 1771 do prosince 1772 (1. díl 5-9/1771, 2. díl 10-12/1772).

Hlavní postava Werther posílá dopisy svému příteli Vilémovi a informuje ho o svém současném životě. Píše o tom, jak v horském městečku potkává Lotty, do níž se zamiluje, problém je však v tom, že ona má snoubence. První díl je uzavřen Wertherovým odchodem z důvodu zvyšujícího se pesimismu a neúspěchu v životě.

Ve druhé díle autor popisuje jeho nové zaměstnání na velvyslanectví, odkud nakonec odchází. Celý příběh končí tak, že Werther jednou spáchá sebevraždu pomocí pistole, jíž měl vypůjčenou od Lottina manžela.

JAZYK A STYL:

Román je psán formou dopisů a deníkových záznamů.

CITÁT Z KNIHY:

A ty, Lotto, mi podáváš nástroj, ty, z jejíchž rukou jsem toužil přijmout smrt a od níž ji nyní přijímám. Ó, vyptával jsem se svého chlapce, chvěla ses, kdyžs mu je podávala, ale sbohem jsi neřekla. - Běda, běda! - Neřekla jsi sbohem! - Že bys na mne zanevřela pro ten okamžik, jenž mě navždy připoutal k tobě? Lotto, ani tisíciletí nezahladí jeho stopu. A já to cítím, nemůžeš mít nenávist k tomu, kdo pro tebe tolik hoří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 23.10.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­