ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (7)

Přeložil: E.A.Saudek

O DÍLE:

 • světová preromantická próza
 • román v dopisech
 • charakteristika osob:
  Werther - velmi citlivý člověk, má rád upřímnost, je hluboce zamilovaný do mladé Lotty, miluje přírodu
  Charlotta (Lotta) - milá, citlivá dívka, po smrti matky se stará o celou rodinu
  Albert - Lottin manžel, velmi zaměstnaný, často odjíždí za prací, rozumí si s Wertherem, ale moc mu nerozumí.
 • znaky preromantismu:
  folklorismus - Werther se zamiloval do malé vesničky, Waldheim do jejích obyvatel a zvyků
  vampírismus - staré rozpadlé a zarostlé besídky
  wertherismus - nešťastná láska, která zničí hlavního hrdinu
  zosobnění autora s dílem

DĚJ:

Mladý malíř Werther píše dopisy svému příteli Vilémovi. Werther se velmi rád prochází přírodou, která ho velmi inspiruje. Popisuje ji ve svých dopisech jako opravdový ráj. Při svých výletech se zatoulá do malé vesničky Waldheim, kde se mu velmi zalíbí. Ubytuje se tam a začne být velmi oblíbený. Ve vesnici má být ples, na který doprovází mladou dívku. Na tomto plese se zamiluje do Charlotty, velmi milé dívky, které nikdo neřekne jinak než Lotto. Lotta se sama stará o několik svých mladších sourozenců a Werther si je velmi zamiluje. Každý den Lottu navštěvuje, když se najednou dozví, že Lotta je zasnoubena s Albertem, který je právě na cestách. Werther tím velmi trpí, ale stále za Lottou chodí. Posléze se seznámí i s Albertem, který si ho oblíbí a ze začátku moc nechápe Wertherův cit k Lottě. Werther už nemůže snést pomyšlení, že se Lotta má vdát za Alberta a z Waldheimu odjíždí.
Začne pracovat v kanceláři vyslance. Tato práce ho moc nebaví a v dopisech si proto Vilémovi stěžuje. Jednou se seznámí s hrabětem, který si ho oblíbí, ale tamní společnost ho ve své společnosti nesnese. Werther tedy zklamaně a znechuceně odchází zpátky do Waldheimu, kde zjišťuje, že Lotta je již provdána za Alberta. Je u nich znovu každodenním hostem, ale Albertovi to již není příjemné. Mladý umělec tedy navštěvuje Lottu pouze, když je doma sama. Dívka si je už ale vědoma, co k ní mladík cítí, a proto se k němu chová poněkud odměřeně. Werther je velmi zraňován jejím chováním a propadá hlubokým depresím. Několik dní před Vánocemi se rozhodne, že zemře. Začne psát poslední dopisy. Lottě a Vilémovi. O půlnoci 23. prosince se zastřelí. Nezemře ale ihned. Přivolaný lékař už ale nemůže nic dělat, proto Werther v bolestech dlouho umírá. V poledne Štědrého dne vydechne naposledy.

CITÁT Z KNIHY (Wertherova poslední slova před osudným výstřelem):

V těchto šatech, Lotto, chci být pohřben. Ty ses jich dotkla, tys je posvětila. Též o tom jsem tvého otce poprosil. Má duše se vznáší nad rakví. Ať mě, prosím, nešacují. Tato bleděčervená stuha, kterous měla na ňadrech, když jsem tě poprvé našel mezi tvým dětmi! Ó, poceluj je tisíckrát a vypravuj jim osud jejich nešťastného přítele. Miláčkové, hemží se kolem mne. Ach, jak jsem se k tobě přimknul! Jak jsem se tě nedovedl spustit od prvého okamžiku! Tato stuha budiž pohřbena se mnou. Dalas mi ji k narozeninám! Jak jsem to všecko hltal! - Ach, netušil jsem, že mě cesta povede sem! - Utiš se, prosím, utiš se! - Jsou nabity - odbíjí dvanáctá! - Budiž tedy - Lotto! Lotto, sbohem! Sbohem!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kalkul, 22.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­