ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Goethe Johann Wolfgang (*28.08.1749 - †22.03.1832)

­­­­

Utrpení mladého Werthera (9)


POSTAVY:

Werther - citlivý malíř, který má rád přírodu; miluje Lottu
Charlotta - přezdívaná Lotta, nadevšechno miluje svoji rodinu; zamiluje se do Werthera
Albert - Lottin manžel, Wertherův přítel
Vilém - Wertherův přítel, jsou mu adresované dopisy

DĚJ:

Werther přijíždí do malé vesnice, kde maluje. Unáší ho krása zdejší přírody. Najde si oblíbené místo, odkud má rozhled do celého údolí. Jednou tam uvidí na zemi chlapce, který k sobě tiskne mladšího sourozence. Rozhodne se děti namalovat. Obraz s rozmanitým pozadím ho inspiruje a Werther se zapřísáhne, že bude malovat jen přírodu. Ta mu totiž dává mnoho námětů. Za dětmi přichází jejich matka, která byla ve městě se svým nejstarším synem. Vypráví Wertherovi svůj příběh. Má tři syny a její manžel odjel do ciziny pro dědictví, o které ho chtěli připravit. Wertherovi se jí zželí a dá matce i dětem několik peněz.
Werther se nechá přemluvit a vyrazí na ples. Cestou se staví pro Charlottu, která má jet s nimi. Ještě není připravená. Dává dětem večeři. Její mladší sourozenci ji mají nade všechno rádi a ona je. Matka ji na smrtelné posteli žádala, aby se o rodinu postarala. Charlotta na plese tančí s Wertherem, který se do ní zamiluje. Jenže Lottka se má provdat za Alberta, dobrého a poctivého úředníka, který je zatím na cestách. Od plesu navštěvuje Werther Charlottina otce téměř denně. Jeho oblíbeným místem byl altán uprostřed zahrady, ze kterého měl výhled do kraje. Chodil na procházky a četl svou oblíbenou knihu - Homérovu Odysseu.
Přijel Albert. Werther ví, že Lottu nemůže mít a jeho lásku se mu stává utrpením. Proto přistupuje na žádost své matky a vstupuje do služeb na velvyslanectví. Werther se s úředníky nedokáže shodnout. Místo opouští. Dopisuje si s Charlottou, která už se provdala za Alberta. Seznamuje se s dívkou, která mu Charlottu připomíná. Před Vánocemi se vrací na venkov, kde se s Lottou stýká. Albert ale žárlí a zakazuje své ženě styk s Wertherem.
Werther se znovu setkává se ženou, jejíž dva syny maloval. Dovídá se, že nejmladší syn zemřel a její manžel žádné dědictví nedostal.
Albert odjíždí navštívit své známé a Werther se opět schází s Charlottou. Vyznává jí lásku a ona poznává, že svého muže nenávidí. Jenže její počestnost jí nedovoluje manžela klamat. Werther trpí. Napíše Lottě dlouhý dopis a pošle si k nim pro zbraně. Je na pokraji svých sil. Svůj život ukončuje o půlnoci. Zastřelí se. Ráno je nalezen sluhou, který vše oznámí Charlottinu otci. Je pohřben na místě, které si sám určil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 18.11.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­