ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)

  • literární druh: epika
  • literární žánr: fantasy román

Jedná se o první část trilogie Pán prstenů, jejímž hrdinou je hobit Frodo Pytlík. Pomocí kouzelného prstenu a přátel bojuje proti zlým silám, jež chtějí ovládnout lid Středozemě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2006 (4. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring přeložila Stanislava Pošustová. Počet stran: 430. ISBN: 80-7203-726-9.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

John Ronald Reuel Tolkien se narodil v roce 1892 v dnešní Jihoafrické republice. Rodina se po třech letech vrátila do Anglie, otec však zemřel ještě v Africe na krvácení do mozku. Ve svých dvanácti letech zemřela mladému Tolkienovi i matka, čímž se stal sirotkem. V této době se také zrodil jeho silný vztah ke křesťanství. Studoval filologii a anglistiku na Oxfordské univerzitě. Za války byl povolán na frontu, ale onemocněl a většinu roku 1917 strávil v zázemí. Byl jmenován profesorem anglosaštiny na Oxfordu, a započal svou práci na příbězích ze Středozemě. V roce 1972 obdržel Řád britského impéria a čestný doktorát z literatury. O rok později zemřel. Z jeho potomků se nejvíce proslavil Christopher J.R.Tolkien, jenž pokračuje v otcově literární práci.

Tolkienovo literární dílo sestává ze dvou částí, první se skládá z odborných publikací a přepisů starých legend (např. Beowulf) a druhou skupinou je fantasy literatura, pro kterou Tolkien vytvořil vlastní svět Středozem. Soubor knih zabývající se tematikou Středozemě bývá často označován jako "Tolkienovo legendárium". Patří do něj povídky a romány jako Hobit, Pán prstenů, Silmarillion a Húrinovy děti.

DĚJ:

Kniha začíná oslavou 111. narozenin Bilba Pytlíka, hlavní postavy úspěšně knihy Hobit, na kterou navazuje Pán prstenů. Přestože je Bilbovi již přes sto let, necítí se příliš staře a chtěl by ještě podniknout nějaké dobrodružství. K rozloučení si vybere své narozeniny, na kterých si během oslavného projevu nasadí kouzelný prsten a stane se neviditelným. Ve své noře se setká s čarodějem Gandalfem, který ho po dlouhém přesvědčování donutí přenechat prsten Frodovi, jelikož je přesvědčen, že Bilbovi ubližuje.

Po zjištění, že kouzelný prsten je Jeden vládnoucí prsten Temného pána Saurona, se Frodo vydává se svým přítelem Samem do Roklinky, lesního města elfího pána Elronda. Cestu jim velmi ztrpčují Sauronovi zvědi, kteří cítí přítomnost prstenu a snaží se ho donést svému pánovi. Pomůže jim však hraničář Aragorn a dvojice lehkomyslných hobitů Pipin a Smíšek. Rada v Roklince rozhodne, že by měl být Jeden prsten nenávratně zničen. Je tedy založeno Společenstvo prstenu, jehož hlavním členem se stává Frodo, k němuž se přidá trojice hobitů - hraničář Aragorn, elf Legolas, trpaslík Gimli, člověk Boromir a čaroděj Gandalf. Jediným, avšak velmi náročným úkolem Společenstva, je donést prsten k Hoře osudu, jež se nachází v Mordoru, zemi zla, a je to jediné místo, kde může být prsten zničen.

V opuštěném trpasličím důlním městě ztratí Společenstvo Gandalfa v boji s démonem Balrogem a v závěru knihy se válečník Boromir neúspěšně obětuje pro záchranu hobitů před skřety.

Frodo nesnese utrpení, které jeho úkol přináší zbylým členům Společenstva, své přátelé opustí a pokračuje v putování sám se svým věrným služebníkem Samem Křepelkou.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kniha má za úkol pobavit čtenáře. Ukazuje zcela nový svět skřetů, lidí, elfů, trpaslíků, hobitů, čarodějů a dalších nadpřirozených bytostí. Také nám ukazuje různé druhy povah lidí i dobro a zlo se svou vrtkavostí.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Hlavní postavy:

Frodo Pytlík - mladý hobit z Kraje, syn Bilba Pytlíka; liší se od ostatních hobitů touhou po dobrodružství; vlastnictví Jednoho prstenu mu však postupně zatemňuje mysl, což se projevuje zvýšenou agresivitou a nenávistí
Gandalf Šedý - moudrý čaroděj, vůdce Společenstva; budí respekt mezi dobrými i zlými a dokáže předvídat mnohé, co je jiným skryto; nemá žádné záporné vlastnosti, slouží ostatním jako symbol naděje
Sam Křepelka - věrný a trochu ustrašený hobit; nejlepší přítel Froda
Aragorn - hraničář, jenž se vyzná v terénu a ví si vždy rady; se svými vůdcovskými schopnostmi je velkou oporou Společenstvu

Vedlejší postavy:

Boromir - nebojácný, rozený bojovník; nejstarší syn správce Gondoru; ovlivněn mocí prstenu, pokusí se ho Frodovi ukrást
Sauron - symbol zla; stvořil Jeden prsten a chce pomocí něho ovládnout Středozemi
Saruman - nejvyšší čaroděj, jenž se přidal k Sauronovi
Legolas - vysoký vznešený elf, který je potomkem starého elfského krále; výborný lučištník a stopař; neustále se dostává do konfliktu s trpaslíkem Gimlim
Gimli - malý, podsaditý a tvrdohlavý trpaslík; výborný v boji se sekerou
Bilbo Pytlík - strýc Froda, který dříve nalezl Prsten a s nevolí ho daroval Frodovi na příkaz Gandalfa

PROSTŘEDÍ A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává ve smyšlené Středozemi, světě plném kouzel a různých bytostí. Doba by se nejblíže dala přirovnat našemu středověku.

KOMPOZICE:

Společenstvo prstenu je román skládající se ze dvou knih, z nichž první má dvanáct kapitol a druhá deset. Román má celkem 430 stran. Kniha navazuje na autorovo předchozí dílo Hobit a pokračuje v trilogii dalšími dvěma díly (Dvě věže a Návrat krále).

Příběh je psán chronologicky, v závěru knihy přibývají paralelní pasáže. Vzpomínky jednotlivých postav mají retrospektivní rys. Některé kapitoly obsahují i básně a písně, které se obvykle vyznačují jednoduchým střídavým rýmem. Kniha je psána er-formou.

JAZYK:

Celá kniha je sama o sobě úvodem k trilogii, obsahuje proto méně napětí a gradace. Děj je místy obtížněji čtivý, jelikož autor využívá starší slovosled a složitý styl vyprávění.

Tolkien ve svých dílech používá spisovný jazyk s užitím mnoha knižních výrazů a archaismů.

Stylové rozvrstvení slovní zásoby, lexikální, syntaktické a textové prostředky

Promluvy postav jsou téměř výlučně v přímé řeči. Bohatost jazyka vynikne především v popisných částech. Často jsou k vidění velmi dlouhá souvětí. Děj obsahuje personifikace, oxymórony, metafory a básnické přívlastky. Autor také místy využívá písma a jazyky, které sám vynalezl, jedná se o elfštinu, písmo tengwar a trpasličí runy.

OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA:

Pán prstenů: Společenstvo prstenu je první díl trilogie, vydaný poprvé v roce 1954. V České republice bylo dílo uvedeno až roku 1990. Za vznikem díla pravděpodobně stojí autorova sázka s jeho přítelem Lewisem (autorem Letopisů Narnie) o tom, kdo dříve napíše fantasy knihu.

Společensko-historický kontext

Kniha vznikala v období mezi a po světových válkách, kdy byly státy oslabené a lidé museli často žít na pokraji chudoby. To se také velmi promítlo do autorova popisování zničených krajin. Velkou inspiraci Tolkien hledal v severských a keltských mýtech.

Literární kontext

Fantasy

V díle se objevují nadpřirozené bytosti a prvky. Často se příběh odehrává ve smyšleném světě. Velmi obvyklý je boj mezi dobrem a zlem a hrdinství hlavních postav. Dalšími autory fantasy žánru jsou například C.S.Lewis, irský autor knihy Letopisy Narnie, známého fantasy románu, nebo J.K.Rowlingová, autorka světoznámého románu Harry Potter z kouzelnického prostředí.

INSPIRACE DÍLEM:

Na motivy Tolkienových děl bylo zpracováno šest celovečerních filmů (trilogie Pán prstenů a trilogie Hobit).
Knihy tohoto spisovatele byly velkou inspirací i pro mnoho dalších autorů fantasy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Hájek, 30.05.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (16)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­