ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13)

- díl v sérii: 1 (následuje: Dvě věže)

První část dramatického příběhu o hledání kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji mezi dobrem a zlem.
Zavádí nás do světa fantazie, tajemných krajin a pohádkových bytostí. Kniha je volným pokračováním knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Hlavní postava, Frodo, se se svými kamarády vydává na dlouhou a nebezpečnou pouť za zničením prstenu, který podléhá moci tajemných sil.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1993 (2. vydání). Z anglického originálu The Fellowship of the Ring (The Lord of the Rings) přeložila Stanislava Pošustová. Počet stran: 379. ISBN: 80-204-0362-0.

ÚVOD:

Tato kniha je první částí trilogie Pán prstenů. Jde o volné navázání na knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, ale na rozdíl od ní se rozbíhá do širšího dějového proudu. Kniha a koneckonců i celá trilogie své čtenáře dozajista zaujme spletitostí děje a propracovaností (já například velmi obdivuji Tolkiena za to, jak skvěle si dokázal vymyslet vlastní jazyky).

OBSAH:

Kniha první

Příběh začíná narozeninami Bilba Pytlíka, který je hlavním hrdinou knihy Hobit, a jeho synovce Froda, kterého adoptoval a který má shodou okolností narozeniny přesně v ten samý den, 22. září. Bilba nudí usedlý život a chce odejít z Kraje, aby si užil ještě pár dobrodružství, než z tohoto světa odejde nadobro. Svůj odchod provede vskutku teatrálně - zmizí při proslovu ku příležitosti oslavy pomocí prstenu, který na svých cestách našel. Svého starého přítele, čaroděje Gandalfa, však výstupem neošálí. Gandalf si myslí, že prsten Bilbovi ubližuje, a tak jej nutí, aby ho přenechal Frodovi. Přátelé se pohádají, nakonec však Biblo souhlasí s Gadalfovým návrhem a odchází bez prstenu.

Gandalf předá Frodovi prsten s tím, že jej raději nemá používat. Pokusem, kdy prsten podrží v ohni a uvidí písmo, které se po jeho obvodu objeví, zjistí, že prsten je Jeden vládnoucí prsten Saurona. Sauron už se o místě, kde se prsten nachází, dozvěděl díky Glumovi, jemuž prsten patřil, než mu jej Biblo sebral. Proto Frodo dostane od Gandalfa nakázáno, aby počkal, než čaroděj zjistí pár informací, a pokud by se nevrátil, aby se vypravil do Hůrky. Poté odjede za Sarumanem, hlavou řádu čarodějů, aby se s ním poradil.

Po příjezdu k Sarumanovi Gandalf zjišťuje, že i on již podlehl vábivé moci prstenu, a je zajat ve věži Orthanku. Mezitím Frodo vyčkává na Gandalfův návrat, který nenastává. Prodá tedy svou zděděnou noru - Dno Pytle, a s pomocí svých druhů předstírá, že má v plánu odstěhovat se do Rádovska.

Když chce skupinka v čele s Frodem pod rouškou tmy odejít, přiřítí se do Hobitína černý jezdec a vyptává se na Froda Pytlíka, je mu však řečeno, že se již odstěhoval. Frodo Pytlík, Samvěd Křepelka, Smělmír Brandorád a Peregrin Bral putují lesem, kde několikrát těsně uniknou černým jezdcům. Ukryjí se v domě Toma Bombadila, pána Starého Hvozdu, a víly Zlatěnky. Poté jsou zajati Mohylovým duchem, ale opět je zachrání jejich přítel Tom Bombadil.

Když skupina konečně dorazí do Hůrky, čeká je zde šokující zjištění - Gandalf se tu dle hostinského již více jak půl roku neukázal. Potkají zde však hraničáře, jemuž někteří říkají Chodec, díky kterému se jim opět podaří uniknout černým jezdcům a který je poté vede dále na jejich cestě. Dovede je až na Větrov, kde jsou napadeni černými jezdci a Frodo je dokonce zasažen čepelí jejich kapitána. Čeká je ještě dvoutýdenní cesta do Roklinky, ale Frodo vypadá moc zle. Naštěstí však potkají elfa Glorfindela, jenž je měl za úkol najít. Glorfindel posílá svého koně s Frodem rychle do Roklinky, těsně před ní u Bruinenského brodu je však znovu dohání černí jezdci. Na pomoc poutníkům přichází Elrond s Gandalfem, jemuž se podařilo uprchnout z Orthanku na křídlech orla Gwaihira, a společně vyvolají obrovskou vlnu, která černé jezdce smete. Konečně tak Frodo doráží do roklinky, kde je mu zachráněn život.

Kniha druhá

V Roklince se koná Elrondova rada, na kterou se sjeli zástupci všech svobodných národů Středozemě a která musí rozhodnout o osudu prstenu. Nakonec je odhlasováno, že prsten musí být odnesen tam, kde byl vykován, a kde jedině může být zničen. To místo jsou Pukliny Osudu v zemi Mordor. Další otázkou je, kdo prsten ponese. Všichni se začnou hádat, dokud do diskuse nevstoupí Frodo a neřekne, že prsten ponese on. Společně s Frodem je vyvoleno osm společníků, kteří jej budou na cestě provázet a kteří společně tvoří Společenstvo prstenu. Za národ lidí jsou vybráni Aragorn a Boromir, syn správce Gondoru, za elfy Legolas, syn krále Thranduila z Lesní říše, za trpaslíky Gimli, syn Glóina a nakonec Frodovi přátelé, Gandalf, Samvěd, Smíšek a Pipin.

Společenstvo prstenu se vydává na jih a po neúspěšném pokusu o průchod průsmykem Caradhas se vydávají do Morie, starého sídla trpaslíků, které však nyní dle pověstí má obývat nějaká strašná příšera. Před branami Morie jsou napadeni hlídačem ve vodě a o pár dní později skřety. Utíkají pryč a když jsou téměř u druhé brány, objeví se Balrog - démon z pradávného světa. Gandalf se mu postaví, utká se s ním na můstku, a nakonec svrhne Balroga do hlubin. Naneštěstí však démon strhne čaroděje s sebou.

Vedení ve skupině se ujímá Aragorn. Nyní již osmičlenné společenstvo dorazí do skryté elfí říše Lothlórienu, kde si chvíli odpočinou po namáhavé cestě. Poté se vydávají po řece Anduině směrem k Raurorským vodopádům, projedou branou králů Argonathem a přistanou na palouku Parth Galenu. Boromira ovládne touha po prstenu a pokusí se ho Frodovi vzít. Frodo nechce ostatní své společníky vystavovat pokušení, proto se rozhodne odejít od nich pryč a dokončit svůj úkol sám. Když se ho ostatní snaží najít, jsou Pipin se Smíškem napadeni Sarumanovými skřety. Boromir jim statečně přibíhá na pomoc, ale nakonec je zabit kapitánem skřetů.

Mezitím Sam najde Froda a společně přeplouvají na druhý břeh Anduiny. Smíšek a Pipin byli uneseni skřety. Zůstavší podle zvyklostí pohřbí Boromira tak, že ho pošlou po řece ve člunu se zbraněmi jeho nepřátel. Aragorn rozhodne, že se nebudou pokoušet najít Froda, ale že se on, Legolas a Gimli dají do pronásledování skřetů, kteří unesli dva hobity.

Tak končí první díl trilogie Pán prstenů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 29.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­