ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Dvě věže)

Fantastická trilogie o dramatických osudech pohádkových hrdinů zavlečených do boje mezi síly dobra a zla ve středověké Středozemi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2001 (3. vydání). Z anglického originálu The Fellowship of the Ring přeložila Stanislava Pošustová. Ilustroval Alan Lee. Počet stran: 353. ISBN: 80-204-0925-4.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Jedná se o první díl fantasy trilogie, událostem předchází děj knihy Hobit.

DĚJ:

Počátek děje začíná v jedné z částí Středozemě - Kraji, kde nás autor seznamuje s poklidným životem bezstarostných hobitů. Hlavní událostí několika posledních let se má stát oslava kulatých narozenin hobitího dobrodruha Bilba Pytlíka, o němž si jeho sousedé myslí, že je velmi bohatý, poněvadž na svých dobrodružných výpravách prý nashromáždil obrovské jmění. Při velkolepé oslavě Bilbo oznamuje svůj odchod z Kraje a svůj dům spolu s veškerým majetkem předává svému nástupci - Frodovi. Po oslavě dostává Frodo rovněž tajemný Prsten a od čaroděje Gandalfa se dovídá o jeho původu a nebezpečnosti - jedná se totiž o prsten vládce Mordoru (symbol zla), který dokáže mít moc nad vládci ostatních prstenů a tím prakticky vládnout celé Středozemi.

Temné síly se ale dozvídají o znovu nalezení tajemného Prstenu a chtějí jej vrátit zpět svému pánovi. Frodo je proto nucen Kraj opustit a spolu s několika svými přáteli musí nebezpečný artefakt odnést pryč. Tímto začíná velmi dobrodružná cesta do Roklinky, na níž Frodo a jeho přátelé zažijí několik nečekaných událostí. V Roklince se Frodo opět setkává s Bilbem a rovněž s králem elfů - Elrondem. Zde se rozhodne o pokračování nebezpečné mise: Prsten má být donesen do Mordoru a vhozen do Hory osudu, čímž má být definitivně zničen. Elrond vyvolí družinu nejlepších, mezi nimiž je například elfí lukostřelec Legolas, trpaslík Gimli, tajemný hraničář Aragorn (Chodec), vyhlášený válečník Boromir a mocný kouzelník Gandalf Šedý. Spolu s Frodem a jeho družinou putují i jeho věrní přátelé z Kraje.
Cesta plná dobrodružství je zavede až do vznešené země Rohan, kde stojí před důležitým rozhodnutím, jestli pokračovat do Mordoru přímo, nebo jestli s pomocí Prstenu bránit pevnost Minas Tirith proti hordám Sauronova vojska.

První díl trilogie končí útokem skřetů na Družinu, smrtí Boromira a odchodem Froda a Sama za nebezpečným úkolem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 09.01.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­