ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Návrat krále (6)

Knížka (pátý a šestý díl) vypráví o dalším a posledním pokračování rozděleného Společenstva prstenu. Pátá kniha obrací pozornost ke Gandalfovi a Pipinovi, kteří dorazí do hlavního města Gondoru Minas Tirith. Za pár dní by tam měla vypuknout rozhodující válka. Gandalf a Pipin jedou na pomoc. Aragorn, Legolas, Gimli a družina krále Theodéna potkali na cestě ze Železného pásu do Hlásky Dúnany. Aragorm pomocí Dúnanů dostal vzkaz od Elronda z Roklinky, ať si vzpomene na Stezky mrtvých (stezky, kde žijí mrtví, protože porušili svou přísahu vůči Isildurovi, že pojedou v nouzi na pomoc Gondoru proti Sauronovi; proto byli prokleti; vysvobodit je může jen dědic gondorského trůnu). A tak se Aragorn, Legolas, Gimli a Dúnani rozhodli, že se za nimi vydají a družina krále Theodéna pojede na pomoc Gondoru. Válka mezitím začala. Vedl ji král prstenových přízraků. Gandalf vedl vojska Gondoru, protože se Denethron úplně zbláznil. Jeho syn Faramir byl smrtelně zraněn, ale mrtev nebyl. To však Denethon nevěděl (spíš vědět nechtěl). Šel s ním do domů umírání a chtěl se nechat s Faramirem zapálit. Pipin tomu chtěl zabránit, a šel rychle najít Gandalfa. Mezitím byl Gondor skoro poražen, protože jich bylo malý počet a nepřátel hodně. Naštěstí v poslední chvíli přijel Rohan. Stejně by však ani tato posila nestačila. Naštěstí ještě Aragorn, Legolas, Gimli a Dúnani přivezli velikou pomoc od všech měst na jihu Gondoru a přijeli s nimi i Mrtví. S těmito posilami byli nepřátelé poraženi. Při bitvě došlo k mimořádné události: král prstenových přízraků byl poražen Eowyn a Smíškem... Oba dva při tom utrpěli vážná zranění. Došlo ale i ke smutné události: Theodén byl zabit. Gandalf zabránil Denethronovi upálit Faramira, ale sám správce Gondoru se upálil. Dohodl se s Aragornem a Eomérem (teď už králem Rohanu), že odlákají pozornost Saurona od jeho vlastních hranic, aby to měl Frodo se Samem o trochu lehčí. Došli až k Černé bráně, jenže tam je Sauron přepadl velikým vojskem.

Šestá část knih Pána prstenů vypráví o putování Froda a Sama. Sam, který omdlel před dveřmi skřetů, se brzy probral. Obešel věž Cirith Ungol a našel dveře. Ve věži bylo po pořádném boji. Sam našel Froda. S ním se oblékl do skřetích oděvů a vešli do Mordoru. Celou tu cestu Froda tížil prsten. Vody a jídla měli už velmi málo. Jednou se dokonce dostali mezi skřety, ale ti je díky oděvům nepoznali. Tak se přece dostali až hoře osudu. Sam Froda dokonce musel vzít na záda, protože byl vyčerpaný. Když byli skoro u vrcholku hory, tak je přepadl Glum. Sam si to s ním chtěl vyřídit za zradu, a tak Frodo šplhal dál sám. Sam za ním za chvíli přišel. Jenže Frodo se v samé puklině Hory Osudu rozhodl prsten nezničit a prohlásit ho za svůj. Zezadu se ale na něj vrhl Glum a ukousl mu prst i s prstenem. Jenže udělal jeden chybný krok a i s prstenem spadl do pukliny Hory Osudu. V tu chvíli byl konec Sauronovy říše. Gandalf a ti, kteří bojovali, vyhráli nad přesilou skřetů. Potom přilétl Gwaihir (veliký orel, který už Gandalfa dvakrát nesl), naložil Gandalfa a letěl za Frodem a Samem.
Za pár dní se už zdravý Frodo probudil v domě v Minas Tirith. V ten den byla korunovace a svatba krále Elessara (Aragorna) s Arwen (Elrondovou dcerou). Poté nastalo veliké a smutné loučení. Frodo se rozhodl odjet s Bilbem přes moře na Západ. S nimi jeli Gandalf, Galadriel a Elrond. Sam, Smíšek a Pipin nejdříve napravili zlo způsobené Sarumanem a pak už jen žili v hojnosti. Občas navštívili své staré a dobré přátelé. Tak končí třetí a poslední část Pána prstenů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anuška, 21.07.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Návrat krále (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­