ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14)

Dobrodružná výprava hobita Bilbo Pytlíka za znovuzískáním ukradeného pokladu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2005 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Hobbit or There and Back Again přeložil František Vrba. Počet stran: 250. ISBN: 80-7203-722-6.

DĚJ:

Jednoho poklidného dne Hobit jménem Bilbo Pytlík u svého Hobitína potkal známého čaroděje Gandalfa, kterého následně pozval na čaj, avšak Gandalf prozatím odmítl a odešel.

V blízké budoucnosti ve večerních hodinách někdo zaklepal na dveře u Hobitína. Byli to trpaslíci, které Bilbo pozval dál. Postupně k Hobitovi dorazilo 13 trpaslíků a čaroděj Gandalf. Hobit je pohostil a dozvěděl se, že byl přijat jako lupič do jejich výpravy, která měla začít druhého dne ráno. Dále se také dozvěděl, že výprava směřuje za pokladem, který jim ukradl drak jménem Šmak.

Na druhý den ráno všichni vyrazili. Celá výprava projde Roklinou, městem elfů a Mlžnými horami, v nichž trpaslíky zajmou skřeti a Bilbo se v jeskynním systému ztratí. Ve tmě však najde "Prsten moci", který postrádá Glum. Když Bilbo potkal Gluma, začnou spolu hrát hru, ve které si dávají hádanky. Pokud by vyhrál Bilbo, Glum by ho z jeskyní vyvedl, ale pokud by Bilbo prohrál, Glum by ho mohl sežrat.
Hra nějakou chvíli trvá a každý z nich vždy uhodl, ale jakmile už byly Glumovy hádanky opravdu těžké, vymyslel Bilbo hádanku "Co mám v kapse?" (správná odpověď byl prsten, co právě našel). Glum samozřejmě nevěděl, ale přemluvil Bilba, aby mu dal 3 nápovědy. Bilbo po váhání svolil, avšak ani to Glumovi nepomohlo a stejně prohrál. I přesto chtěl Glum Hobita sníst, vtom si ale Bilbo omylem navlékl prsten a stal se neviditelným. Nakonec se však Bilbo z jeskyní dostane...

Pod horami se Bilbo shledá se svými přáteli (kterým ale prozatím o schopnostech prstenu neprozradí). Skřeti je stále pronásledují, ale naštěstí je zachrání orli, kteří je donesou až k domu Medděda, u něhož si malou chvíli odpočinou a rázem pokračují ve výpravě.

Když dojdou k Temnému hvozdu, Gandalf s nimi už jít nemůže. V lese potkají obrovské pavouky, od nichž je zachrání Bilbo, i lesní skřety, od kterých je také osvobodí Bilbo, a to tím způsobem, že si vlezou do sudů a po řece doplují až do Esgarothu (města na jezeře). Místní starosta je pohostí a následovně je pošle k Osamělé hoře.

Na vrcholku hory objeví tajný vchod, kterým se Bilbo vydá za drakem Šmakem. Šmak se bohužel rozzlobí a vyletí do Esgarothu, vypálí celé město, ale nakonec ho skolí Bard Lučištník. A ukradené trpasličí zlato náleží opět trpaslíkům, naneštěstí chtějí svůj podíl lidé i elfové, z čehož vypuknou spory. Jejich společní nepřátelé skřeti a vrci spiknou a je zahájena bitva pěti armád (trpaslíci, lidé, elfové, skřeti a vrci). Bilbo je bohužel v bitvě zraněn a ztrácí vědomí, když je však po bitvě, jež pro jeho stranu končí vítězně, se smutkem zjistí, že jeho přátelé Thorin, Fili a Kili při bitvě padli.

Po jejich pohřbu se Bilbo vrací zpět domů. Když domů dorazí, právě se draží jeho nora, tu ale nakonec získá zpět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Sobotka, 23.05.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­