ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů (souhrn knih)

Myslím, že snad každý už někdy slyšel toto slovní spojení - Pán prstenů. Já také, a tak jsem se jedno dne rozhodl, že zjistím, co to vlastně je. Předně musím říci, že se nejedná o jednu knihu, ale hned o tři. Jsou to Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále. Existuje ještě jedna kniha, která sice není v této sérii zahrnuta, ale dějem ji předchází. Jedná se o knihu Hobit. Stejně jako u knih o Nadaci od I.Asimova nemá ani zde cenu popisovat každou knihu zvlášť, protože jsou všechny tři částmi jednoho těsně navazujícího příběhu.
O čem to tedy je? Je to klasická fantasy pohádka se vším, co k ní patří. Trpaslíky, elfy, kouzelníky, skřety, legendární artefakty a hobity neboli pulčíky je tento příběh prošpikován skrz naskrz. A teď stručně o ději:

I. Společenstvo prstenu
Do poklidného života v Kraji jednoho dne přišel kouzelník Gandalf a řekl Bilbovi Pytlíkovi, že má Jeden prsten, po němž pátrá Sauron - temný nepřítel. Bilbo odešel z kraje a předal prsten Frodovi. Ten jej s několika přáteli donesl přes nebezpečí černých jezdců, mohylových duchů a tak dále až do Elrondova domu v Roklince. Tady bylo vytvořeno společenství prstenu sestávající z devíti členů. Ti pak putovali mnoho mil skrz nebezpečí a divy až dorazili k Raurorským vodopádům, kde byli násilně rozděleni.

II. Dvě věže
Dva malí hobiti Frodo a Sam jedou sami po řece vstříc Mordoru vykonat své nebezpečné poslání - zničit Jeden prsten. Aragorn, Legolas a Gimli pronásledují skřetí družinu, která zajala jejich dva přátele Smíška a Peregrina. Všichni nakonec prošli lesem Fangornem, kde potkali Enty. S jejich pomocí porazili obrovskou skřetí armádu a rozbili Železný pas - sídlo Sarumana. Nakonec se vydali do Minas Tirith. Frodo se Samem pokračovali ve své cestě. Potkali Gluma, který je dovedl až k bráně Mordoru a nakonec až na samé vrcholky hor, kde je však zradil a předhodil Odule. Nejprve sice uprchli, Frodo byl ale nakonec zajat skřety a Sam ve snaze ho zachránit omdlel před zavřenou branou do jejich věže.

III. Návrat krále
Aragorn s hraničáři a další bojovníci jeli na pomoc do Minas Tirith. Tam v obrovské bitvě padl Théoden - král Marky, ale taky pán prstenových přízraků. Nakonec bitvu vyhráli. Potom se rozhodli vydat na sebevražednou výpravu, aby odpoutali pozornost Saurona od Froda se Samem, kteří v Mordoru pokračovali ve svém úkolu. Nejprve Sam vysvobodil Froda ze skřetí věže a pak se vydali skrz hory a vyprahlé pláně až na prahu smrti vysílením došli k Orodruině - hoře osudu, kde byl prsten zničen. Právě včas, aby byl zničen i Sauron a jeho armáda, která do té doby svírala Aragorna, Legolase, Gimliho, Smíška a další hrdiny ve smrtelných kleštích. Jak už to v pohádkách bývá, byli všichni zachráněni a všechno dopadlo dobře.

V této knize nenajdeme žádné moudrosti a ponaučení, o kterých by se dalo porůznu psát a diskutovat. Tolkien chtěl vytvořit oddechové dílo, které by čtenáře přeneslo do říše fantazie, do časů udatných bojovníků a moudrých čarodějů. To se mu v každém případě podařilo velice dobře. Tyto knihy nejsou zatíženy dědictvím válek ani se nevztahují k jednomu období lidských dějin. A už vůbec v nich autor nechtěl poukázat na jakékoli problémy lidské společnosti. Prostě jen napsal pohádku, kterou mohou číst děti i dospělí před padesáti lety, dnes nebo v příštím století.
Není to ale obyčejná pohádka typu Červené Karkulky. Je to do detailu propracované dílo, ve kterém nechybí vůbec nic. Tolkien se piplal úplně se vším. Vytvořil vlastní jazyky nejrůznějších ras. Nakreslil detailní mapy Středozemě, ve které se vše odehrává. Vymyslel tisícileté dějiny různých zemí, které se samotným příběhem často nemají téměř nic společného. Dokonce sepsal rodokmeny důležitých postav knihy. Když to řeknu jednoduše - postavil svět! Ten pak tvořil pozadí jeho příběhu války o prsten. To je počin v literatuře nebývalý. Naprostá většina knih je jen popis jednoho příběhu, který na první stránce začne a na poslední skončí. Pán prstenů ale takový není. V poslední knize Návrat krále věnoval Tolkien více než sto stran jen dodatkům. Do těch patří letopisy několika významných zemí a rodů, chronologicky seřazený seznam důležitých událostí začínající v dávných dobách, pokračující přes příběh války o prsten a sahající ještě hodně dál do budoucnosti. Dále jsou zde zahrnuty rozsáhlé rodokmeny důležitých postav, kalendáře různých národů, charakteristiky písem a jazyků všemožných ras (trpaslíci, elfové atd.) stejně jako pravidla výslovnosti těchto řečí.
Důležité ale je nejen to, že něco takového Tolkien vytvořil, ale i to, že to udělal opravdu pořádně. Ono vymyslet si pár událostí a pak je naskládat pěkně za sebe není zas tak strašně těžké. Tolkien to ale udělal pro mnoho království a oblastí najednou a vše dokonale pospojoval. V jeho světě není žádná chyba. Vše do sebe zapadá a všechny události mají své následky, které pak ovlivňují další běh dějin v celé (Středo)zemi.
Ještě jsem se ale vůbec nezmínil o dalším rysu jeho knih. Děj je proložen mnoha básněmi a písněmi, ať už v normálním jazyce nebo i v tom, který vymyslel pro svůj svět.
Poslední důležitou věcí, kterou zahrnul do svých knih, jsou mapy. Já osobně jsem je velice ocenil, protože mi pomohly orientovat se v onom rozsáhlém světě. Bez nich bych se v něm určitě ztratil. Myslím že taková mapa je velice užitečná věc. Podle mě může plnit podobnou funkci jako obrázky. V knize, kde obrázky chybí, jsou totiž postavy jako těla bez tváře, nemůžu vědět jak všichni ve skutečnosti vypadají. Mapa dá takhle tvář samotnému světu, ve kterém se všechno odehrává.
Co tedy o Pánovi prstenů říci na závěr? J.R.R.Tolkien nenapsal jen nějakou knihu (napsal je hned tři, ale o to nejde), ve skutečnosti vymyslel a vystavěl celý svět. Potom už jenom do detailu popsal nejvýznamnější kapitolu z jeho dějin.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 08.04.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů (souhrn knih)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­