ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15)

  • fantasy román
  • díl v sérii: 1 (následuje: Dvě věže)

Příběh o hledání kouzelného prstenu, jenž hraje klíčovou úlohu v boji mezi silami dobra a zla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1900 (1. vydání). Z anglického originálu The Fellowship of the Ring přeložila Stanislava Pošustová. Počet stran: 379. ISBN: 80-204-0105-9.

PROSTŘEDÍ:

Středozem - převážně oblasti Kraj, Hůrka (Bree) a další místa putování

NÁMĚT:

Svět Středozemě

DĚJOVÁ LINIE:

Příběh začíná přípravou na Bilbovu oslavu narozenin. Na tu se má dostavit i jeho dlouholetý přítel Gandalf, jenž je znám pro své pouťové triky.

Čaroděje potká hobit Frodo, synovec Bilba, a dozví se od něj, že prsten, který mu odkázal jeho strýc, je ve skutečnosti onen, co vytvořil kdysi dávno Sauron. Zároveň však do něj nechal přejít velké množství své moci, aby si s ním podrobil celou Středozem. Byl však poražen a ztratil tak všechno. Nyní však spřádá své síly, aby získal nazpět to, co mu bylo ukradeno - prsten.
Gandalf líčí, že je dost možné, že se již o novém majiteli prstenu temný pán dozvěděl, a proto musí co nejrychleji zmizet, aby neohrozil Hobitín a celý Kraj. Pošle jej proto směrem do elfí Roklinky, kde se rozhodne o tom, co se s mocným artefaktem podnikne. Nejdříve však má vyhledat v Hůrce hospodu U Skákavého poníka.

Samvěd Křepelka je při poslechu rozhovoru dopaden, a proto se Gandalf rozhodne, že půjde s Frodem. Po cestě potkají Smělmíra Brandoráda a Peregrina Brala, jenž se k nim záhy připojí.
Brzy jsou však nalezeni černými jezdci, co se kdysi jako lidé připojili k Sauronovi. Proto jsou donuceni neustále utíkat a skrývat se. Nakonec se jim podaří dostat k cíli svojí cesty, do Hůrky.

V hospodě nepotkají Gandalfa, ale hraničáře Aragorna, právoplatného dědice říše Gondor, jenž si však zvolil jiný osud. Představí se jim ovšem pod svou přezdívkou jako Chodec. Nabídne jim svou pomoc, kterou hobiti nakonec přijmou.

Když se utáboří na vrchu Větrově, jsou přepadeni Sauronovými posluhovači. Ti jsou nakonec úspěšně zahnáni, ale Frodo je přitom těžce zraněn přízračným mečem a pokud nebude rychle vyléčen, stane se taktéž přízrakem.
Spěchají proto do Roklinky, neboť elfové jsou ti jediní, kdo jej mohou uzdravit. Nakonec se jim podaří dorazit včas a Frodo je zachráněn.

V Roklince je uspořádá Elrondem porada, kde se rozhodne, co se s prstenem podnikne.
Zúčastní se jí především elfové, lidé a částečně i trpaslíci. Nechybí na ní ani hobiti či Gandalf.
Dojdou k závěru, že musí být neprodleně zničen na místě, kde byl ukován, tedy v Hoře Osudu. Toto místo je však příliš daleko, až v samém středu Mordoru, a proto cesta tam nebude nijak lehká. Nakonec se rozhodne, že se tohoto úkolu ujme Frodo, který se stane nositelem prstenu.
Přípoji se k němu i další společníci, neboť tento úkol není pro jedince nikterak jednoduchý. Nakonec vytvoří Společenstvo prstenů o devíti členech (Aragorn, Gimli, Legolas, Boromir a Gandalf).

Cesta je jim znepříjemněna Sarumanem, čarodějem, o němž Gandalf zjistil, že se přiklonil na stranu zla. Proto se musí rozhodnout k riskantnímu kroku, a to projít majestátní trpasličí říší Morií, která je však nyní obývána gobliny (skřety).
Strhnou omylem na sebe pozornost, což vyvolá pozornost skřetů. Ta končí potyčkou, ale naštěstí pro Společenstvo dobře, přestože se musí dát na rychlý ústup. Nedopatřením tak probudí i démona Balroga u lávky, a tak se musí potýkat i s ním. Gandalf se rozhodne, že mu bude čelit sám a pošle zbytek členů, aby pokračovali bez něho. Skupina ještě spatří, jak se zřítí i s démonem do hluboké propasti.

Společenstvo zamíří do lesní říše Lothlórien, aby zde nalezlo přechodné útočiště. Po cestě potkávají i zajímavého společníka, ochránce lesů Toma Bombadila.

Když se konečně dostanou do elfí říše, uvítá je Galadriel, která je obdaruje zásobami a dary, jež by jim měly pomoci překonat úskalí dobrodružství.
Když se rozloučí, pokračují směrem ke gondorské říši. Na řece spatří zajímavého tvora, jenž je pronásleduje. Frodo se dozví, že se jedná o Gluma, předešlého majitele prstenu, který kvůli jeho moci zešílel a celkově se i změnil.

U Rauroských vodopádů se dobrodruzi přestávají plavit po řece a přechází opět na pevninu. Při tom se pokusí ukrást Boromir Frodovi jeho prsten, neboť je jím přímo od první chvíle posedlý. To se mu nakonec nepovede, protože je Společenstvo opět přepadeno skřety (orky), které si vyšlechtil temný čaroděj Saruman.
Boromir je při tom zabit a skupinka se taktéž rozdělí, protože každý je v daný okamžik na jiném místě. Frodo unikne společně se Samvědem a namísto nich jsou omylem skřety (orky) uneseni Smíšek s Pipinem.
Trpaslík Gimli, lidský hraničář Aragorn a elf Legolas jsou tak zcela odděleni od zbytku.
Společenstvo se rozdělilo na několik částí...

HLAVNÍ POSTAVY:

Frodo - hobit, jenž se stal nositelem prstenu; statečný, mladý, usměvavý, odvážný, horlivý
Gandalf - šedý čaroděj, který ovládá spoustu kouzel; rozumný, starý, přemýšlivý, záludný, tajuplný, statečný
Aragorn - hraničář, jenž je členem Společenstva; statečný, bojovný, rozumný, záhadný, mladý, zkušený

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Boj mezi dobrem a zlem

MOTIVY:

Přátelství, dobro a zlo, odvaha, Středozem, moudrost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je psána spisovným jazykem. Výjimečně se objeví nespisovné fráze. Autor je tvůrcem mnoha nových slov, např. hobit, tobi (tabák), chodec, uruk-hai a dalších.

Spisovatel vymyslel dokonce i mnoho jazyků a jejich odnoží (např. orkština, elfština, trpasličí jazyk aj.), jež jsou velice podobné severským jazykům či waleštině.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, neboť byla napsaná čtivě a přitom i obsáhle a poučně. Je vidět, že svět, do něhož je příběh zasazen, nebyl vytvořen během pár dnů, ale jeho vytvoření zabralo dlouhou a náročnou dobu. Jako fanouška Středozemě a Dračího doupěte, které bylo mimochodem od tvorby Tolkiena odvozeno, mne příběh nadchl a pouze mě utvrdil v tom, že podobných autorů stejných kvalit je na světě málo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 08.10.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (16)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)