ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Silmarillion (3)

Vydala: Mladá fronta, Praha, 2003
Ilustroval: Ted Nasmith

MÍSTO A ČAS DĚJE:

Středozemě, dlouhý čas

HLAVNÍ POSTAVY:

Melkor, Mänve, Fëanor, Fingolfin, Finve, Beren, Lüthien, Hurin, Turin

STRUČNÝ DĚJ:

Děj začíná vzpourou Melkora, který se stane jakýmsi pánem zla. Valar, což jsou hodní mocní duchové, proti němu bojují a k tomu boji se přidají i lidé a elfové. Nakonec Melkorovi služebníky porazí a Melkora zajmou. On je ale rozeštve proti sobě, a tak elfové pomateni Melkorem utečou od Valar. Pořád ale vědí, že Melkor je zlý a tak proti němu bojují samostatně. Po čase zoufalých bojů ale elfové zjistí, že sami proti němu nic nezmůžou, a tak jeden z elfů jede prosit Valar o odpuštění. Nakonec Valar přijedou elfům na pomoc a Melkora porazí. Elfové se pak můžou vrátit zpět k Valar, nebo zůstat s lidmi ve Středozemi.

"Mnohokrát se ho snažil Melkor zasáhnout a Fingolfin pokaždé uskočil, jako blesk vystřeluje z temného mraku, ranil Melkora sedmi ranami a Melkor vydal sedmkrát bolestný výkřik, načež Angbanská vojska padala ve zmatku na tvář. Nakonec se však král unavil a Melkor ho přitiskl k zemi svým štítem. Třikrát byl dotlačen na kolena a třikrát zase vstal a zvedl svůj polámaný štít a potlučenou přilbu. Pak ovšem král klopýtl, upadl a padl nazad k Melkorovým nohám a Melkor mu šlápl na krk, přesto Fingolfin sekl do té nohy Ringilem, vytekla černá krev a zalila jámy, které Melkor vyryl Grondem. Tak zahynul Fingolfin, velekrál Noldor, nejhrdější a nejstatečnější z dávných elfských králů."

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila. Autorovi se především povedlo vymyslet a popsat události, které vypadají velice reálně, jako by se opravdu staly.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ladislav Ohrazda, 05.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Silmarillion (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­