ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Návrat krále (4)

Frodo je uvězněn ve skřetí věži. Tam ho po úporném přemáhání skřetů také najde Sam. Aby zakryli svou totožnost, vezmou si na sebe skřetí oblečení a vydají se k hoře Osudu. Cesta s Frodem však není lehká, Prsten jej již téměř ovládá a stává se se zkracující cestou k Sauronovi čím dál těžším. Dochází jim voda, jídlo a nakonec i síly. Mezitím se hobiti v železném pasu setkají s vítězi z Helmova Žlebu. Všichni přijdou k Sarumanově věži a jeho sluha Červivec po nich hodí mocný Palantýr. Večer, když už je Saruman zbaven síly a vyhnán, si Pipin sáhne na Palantýr a uvidí mocné věci. Když se to Gandalf dozví, ujíždí i s ním do Gondoru. Tam se setkávají se správcem - otcem Faramira a Boromira. Ten je synovou smrtí tak zasažen, že zešílí. A každým dnem se tam blíží největší mordorská armáda Středozemě. Zatím se Aragorn konečně rozhodne chopit se svého práva a povinnosti a vydá se stezkami mrtvých do Gondoru. S ním jedou Legolas, Gimly a pár nejodvážnějších hraničářů. Než však odjede přijede elf s mečem jeho předků Narsilem. Teď už Aragorn neváhá a jede vstříc duchům mrtvých. Na cestě stezkami se střetne s duchy a ti mu za vysvobození nabídnou pomoc. S nimi zaútočí na nepřátelské loďstvo a přijede s posilami do Minas Tirith - hlavního města Gondoru.. Král Theodén se svým vojskem také odjíždí a nakáže své dceři Éowyn, aby se o vše dobře starala. Ta ale neposlechne a společně se Smíškem, kterého tu král taky chtěl zanechat, odjedou převlečeni za muže s vojskem Theodéna. Na Palantýrských polích se pak odehraje strašná bitva. Éowyn pomůže svému otci proti strašlivému králi Přízraků. Ale krále zavalí kůň a Theodén zemře. Než bitva začala, vrátil se zpátky polomrtvý Faramir a Dehentor se rozhodne upálit sebe i svého syna. Avšak Pipin to zjistí a přivolá Gandalfa, jenž Faramira zachrání, ale správce ne. Nakonec bitva skončí a lidé zvítězí. Aragorn, teď již uznán velitelem, se vypraví s armádou k Černé bráně, aby svedl poslední bitvu a odlákal Oko od Froda. Frodo a Sam se blíží k hoře, když je spatří armáda pochodující k Bráně. Vojáci si myslí, že jsou to skřetí zběhové, a proto je donutí s nimi pokračovat do boje. Nějakou dobu s nimi putují, ale v nepozorované chvíli přece jen uniknou. Z posledních sil se dostanou k hoře osudu, kde se opět objeví Glum s úmyslem zachránit prsten pro sebe. Bojuje s Frodem, ale nakonec mu uřízne prst i s Prstenem Moci a zřítí se do lávy Odruidy. V tu chvíli se vše začne hroutit. Frodo se Samem utíkají, co jim nohy stačí.
Nakonec zůstanou uvězněni na malém ostrůvku uprostřed bublající lávy. Ale přijde pomoc v podobě velkého orla, který je odveze zpátky do Minas Tirith.
Tam se všichni uzdravují po poslední bitvě, která skončila s výbuchem Odruidy. Aragorn je korunován na krále a slaví svatbu s Arwen. Faramir se zamiloval do Éowyn, když byli oba zranění. Hobiti se vracejí po měsíci domů, ale čeká je šok. Kraj se změnil v odporný domov. Saruman s Červivcem se snaží zničit hobity i jejich domovy. Frodo, Sam, Pipin a Smíšek dají vše do pořádku a konečně zavládne mír. Ale Frodovo zranění se každý rok opět navrací a on pozná, že nemá na výběr. Musí odjet s elfy z Šedých přístavů na západ.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 17.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Návrat krále (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­