ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5)

První dílo o Středozemi je základem pozdější trilogie Pán prstenů a autor v něm čtenáře seznamuje s Hobity a s tím, jak se jeden z bájných prstenů, o kterém je zmíněná trilogie, dostal do jejich držení.
Hrdinou vyprávění je Bilbo Pytlík z Hobitína, pohodlný tvoreček, který rád a často dobře jí a dodržuje svůj poklidný, každodenní režim a netouží po žádném dobrodružství. Jednoho dne do jeho poklidného života vstoupí kouzelník Gandalf, který ho vyláká na výpravu za pokladem. Jde o poklad, který kdysi předkům trpaslíků, ukradl ukrutný drak Šmak, ukryl jej do Osamělé hory a tam jej střeží. Na výpravu se vydalo 13 trpaslíků, kteří mají kouzelný klíč a mapu, podle níž je možno se k pokladu dostat.
Bilbo na cestě zažívá řadu dobrodružství, když upadne do moci zlobrů, zajmou jej i s trpaslíky skřeti a také zabloudí a dojde k podzemnímu jezeru, které obývá slizký Glum, který s oblibou žere vše živé a nade všechno má rád hádanky.
Cestou najde Bilbo malý prstýnek, který předtím Glum ztratil a na útěku před Glumem, který prstýnek chce zpět, pozná jeho moc. Prstýnek totiž dokáže udělat svého pána neviditelným. S jeho pomocí pak Bilbo uniká řadě nástrah.
Výprava se pomocí orlů dostává přes nebezpečné Mlžné hory, stráví několik dní u Medděda, který je ve dne člověk a v noci medvěd, a přichází do Temného hvozdu. Tady výpravu opouští Gandalf a v Temném hvozdu se vyznamenává Bilbo, když díky své neviditelnosti vysvobodí trpaslíky ze sítí pavouků, a potom jim pomáhá v útěku ze zajetí od lesních elfů. Výprava přichází do městečka Esgaroth pod Osamělou horou. Lidé z městečka příchod trpaslíků nadšeně oslavují, protože jeden z trpaslíků, Thorin, je vnuk Throrův, a právě Thror byl proslulý Král pod Horou, kterého Šmak zabil a zmocnil se pokladu jeho lidu. Ve starých písních se zpívalo o návratu Krále pod Horou, a právě k tomu mělo dojít, pokud by trpaslíci zneškodnili draka a Thorin by znovu začal vládnout krajům svého děda.
Trpaslíci se vydávají hledat tajný vchod do Osamělé hory. Najdou ho díky Bilbovi, který si cestou u trpaslíků získal vážnost a úctu. Teď neviditelný Bilbo najde velký sál s kupou zlata, stříbra a drahokamů, na jejímž vršku spí Šmak, který má krunýř z drahokamů, které mu vrostly do kůže. Jen jedno malé místečko má drak holé, a právě tohoto místečka si Bilbo všiml a řekl o něm kamarádům. Pak Bilbo ukradne jeden pohár, čímž draka popudí a vyláká jej z jeskyně. Šmak se vydává zničit jezerní město, ale prostřednictvím kouzelného drozda, který slyšel Bilbovo vyprávění, se o drakově holém místě dozvídá statečný Bard z jezerního města, který svým přesně mířeným šípem draka zabje. Poklad je nalezen a Bilbo svými diplomatickými schopnostmi zabrání válce mezi trpaslíky a lidmi z Esgarothu a také lesními elfy, kteří všichni chtějí poklad získat. Bilbo si však svým řešením vysloužil nenávist Thorina, který se nechtěl o zlato dělit. Nakonec se lidé, elfové i trpaslíci museli spojit proti skřetům a Vrrkům. Za pomoci orlů zvítězili, ale v boji mnozí padli, mezi nimi i Thorin, který Bilbovi těsně před smrtí odpustil. Bilbo se s Gandalfem a svým podílem vrátil domů, schoval kouzelný prsten a s úlevou pokračoval ve svém dřívějším klidném životě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 20.10.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­