ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4)

Kniha vypráví o tom, jak jednoho dne ve Středozemi znovu nastane nepokoj. Jak se již dříve poražený Sauron probudí a pošle své posly najít jednu malinkou věcičku, která mu chybí k ovládnutí světa. Tou věcičkou je prsten moci. Kdo by ale čekal, že se prsten dostane do Kraje ke zvláštnímu národu zvanému hobiti!? Čaroděj Gandalf zjistí, že Bilbo, jeden hobit, už dlouhá léta prsten vlastní. Bilbo, ač usedlý jako každý hobit, jednoho dne vydal se na cestu, kde se setkal s jeskynním tvorem Glumem a prsten mu sebral. Teď je ale moc starý na to, aby čelil nebezpečným Sauronovým sluhům. Gandalf chce, aby prsten dal Frodovi, svému synovci. Jenže prsten má vlastní vůli a sice prodlouží život svému majiteli, ale zato ho sžírá uvnitř. Bilbo sice nerad, ale přemluven přítelem Gandalfem prsten Frodovi dá a odejde do Roklinky k elfům. Frodo je seznámen s tímto strašným poselstvím a vypravuje se na cestu do Roklinky, kde se uvidí, co bude dál. Na cestu vyráží se svými kamarády Samem, Smíškem, Pipinem a Cvalimírem. Cvalimír se od nich odpojí. Tak tedy čtyři hobiti jdou do hospody U Skákavého poníka - tam mají čekat na Gandalfa, který řekne co dál. Cestou projdou přes nástrahy lesa a setkají se s lesním mužíkem - Tomem Bombadilem a jeho ženou. U Skákavého poníka ale Gandalf není. Místo něho tam čeká hraničář, také zvaný Chodec. Ten se ukáže jako Gandalfův přítel a tak společně s ním se hobiti vydají k elfům. Pronásledováni přízraky dorážejí do Roklinky. Frodo byl raněn otráveným mečem, ale elfové ho vyléčili. Na schůzi v Roklince se rozhodne, že hobiti, Aragorn (doteď tajil, že je syn krále Gondoru), Boromir (syn současného správce Gondoru), Gandalf (moudrý čaroděj), Legolas (zástupce elfů z Temného hvozdu) a Gimli (zástupce trpaslíků) půjdou hodit prsten do Hory osudu, protože tam, kde byl zkut, může být také zničen. A tak se společenstvo prstenu vydává na cestu. Projdou Morií (někdejším sídlem trpaslíků, kde namísto očekávaných trpaslíků najdou jen skřety a zahnáni k hrozivému ohnivému tvoru ztratí Gandalfa), Lorienem (lesem elfí paní Galadriel, která je obdaruje kouzelnými dary), ale u řeky Anduiny potkají skřety a ti je rozdělí. Boromir zahyne v boji, Frodo a Sam utíkají na druhý břeh, Pipina a Smíška unesou skřeti. Elf, člověk a trpaslík volí záchranu Smíška a Pipina, nezbývá je doufat, že Frodo najde cestu k Orodruině sám...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 17.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­