ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Dvě věže (4)

- díl v sérii: 2

Dvě věže jsou druhým dílem románové trilogie Pán prstenů; na stránkách této knihy se podobně jako v předcházející části nazvané Společenstvo Prstenu setkáme s hobitem Frodem Pytlíkem, s jeho věrným sluhou Samvědem a dvěma mladými příbuznými Smělmírem a Peregrinem, s eriadorským Hraničářem Aragornem a s dalšími členy Společenstva Prstenu. Dozvíme se, jak se každému z nich vedlo od chvíle, kdy došlo k rozbití Společenstva až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části příběhu nazvaném Návrat krále.

Stejně jako první díl Společenstvo prstenu je kniha Dvě věže rozdělena do dvou knih. V první knize se píše o putování Aragorna, Gimliho a Legolase. Ve druhé knize se objevuje Frodo se svým věrným přítelem Samem, ti se vydávají vstříc osudu do Mordoru.

Kniha se jmenuje Dvě věže, neboť nad děním ční Sarumanova citadela Orthank a Minas Morgul, kdysi krásné město patřící lidem, teď sídlo Devítky.

PRVNÍ KNIHA:

Děj začíná smutně, Boromir je zabit skřety, kteří unesou Pipina a Smíška. Podle zbroje a cesty, kterou míří, uhodne správně Aragorn, že slouží Sarumanovi a míří do Železného pasu.
Aragorn se spolu s Gimlim a Legolasem vydávají skřety stíhat. Bohužel je nedostřihnou včas, avšak ne proto, že by se skřeti dostali do Železného pasu, ale z toho důvodu, že Rohirové skřety přepadnou a pozabíjejí. Aragorn se to dozví do Eoméra, vůdce Rohirů. Zjistí od něj také, že žádní hobiti při bitvě nezemřeli, ale žádní se také vůbec nenašli. Aragorn neztrácí naději a vydává se do lesa Fangorn, kde by se podle jeho úsudku hobiti měli nacházet.
Při bitvě, kdy byli skřeti pobiti, se Pipin spolu se Smíškem skutečně šli schovat do lesa. V lese potkají enta Stromovouse. Enti jsou stromům podobné živé bytosti. Stromovous svolá na naléhání hobitů radu entů, na které se rozhodne, že Saruman musí být zničen, neboť začal kácet enty, a vytváří vojsko, které podniká výpady tam, kam nemá. Enti tedy jdou do útoku na Železný pas.
Ve Fangornu se objeví Gandalf, jenž nakonec nebyl zabit Balrogem. Teď se vrací ještě silnější pod jménem Gandalf Bílý. Gandalf ví, že hobiti jsou se Stromovousem, a tedy bere Aragorna, Gimliho a Legolase do Edorasu, sídla rohanského krále. Ten je ovládám Grimou, služebníkem Sarumana. Gandalfovi se podaří Grimu vyhnat a Théoden je osvobozen.
Gandalf jej přesvědčí, aby se vydali do Helmova žlebu, kam se blíží Sarumanovo vojsko a aby zde svedli bitvu. Těsně před bitvou se Gandalf odebírá pryč, aby se ještě pokusil sehnat nějaké jednotky, neboť Rohanských je málo. Nakonec díky Gandalfovi vítězí, protože ještě stihl zajistit pomoc starých entů- huornů a dalších Rohanských, kteří pobili zbytek skřetů.
Po bitvě se vydávají do Železného pasu, který už drží v moci entové. Zde se je ještě pokusí Saruman přesvědčit na svoji stranu, ale Gandalf se nedá a ještě mu zlomí jeho hůl, čímž jej zbaví moci a sám se stane vůdcem Rady moudrých.
Po bitvě se rychle spolu s Pipinem vydává do Minas Tirith, aby se zde připravil na rozhodující bitvu o osud Středozemě.

DRUHÁ KNIHA:

Druhá kniha druhého díla Tolkienovy fantasy vypráví o osudech Froda a Sama. Avšak skoro hned na začátku potkávají Gluma, kterého donutí přísahat, že jim pomůže najít cestu do Středozemě. Glum už jednou v Mordoru byl, protože jej vyslýchal Sauron, kde je jeho Prsten, takže zná cestu do Mordoru.
Hobiti tedy s doprovodem Gluma putují krajinou směrem k Černé bráně, vstupu do Mordoru. Přejdou přes Emyn Muil, poté i přes Mrtvé močály (Bitevní pláň). Pak se dostávají až k Černé bráně, avšak ta je tak mohutně střežena, takže nemají šanci se do Mordoru nijak dostat. Frodo je tedy v koncích, protože netuší, jak má splnit úkol, který mu byl dál a který na sebe vzal už v Roklince před Radou. Z útrap jej vysvobodí Glum, jenž jim poví o jiné cestě, tajemnější a těžší, avšak prý mnohem bezpečnější.
Tato cesta vede přes starodávné lidské město, jež teď slouží jako sídlo pro Devítku. Přes město Minas Morgul a dále přes průsmyk Cirith Ungol.
Při svém putování jsou zastaveni Faramirem, bratrem Boromira. Faramir poblíž města Osgiliath podniká útoky na skřety a na Haradské, kteří táhnou z jihu, aby se připojili k Sauronovým vojskům. Faramir jim poskytne po nějakou dobu úkryt a dozvídá se o jejich cestě. Frodo mu neříká nic o Prstenu, ale Sam se přeřekne, a tak se Faramir o prstenu dozvídá. Nezatouží ale po něm jako Boromir, a tak nechává Froda pokračovat v jeho pouti.
Frodo se dostane až k Minas Morgul, kde vyjde po schodišti, avšak poté je zničehonic Glum opustí. Spolu se Samen musí vstoupit do tunelu, kde sídlí Odula - obrovský pavouk, který je spolčen s Glumem, neboť Glum mu slíbil, že do tunelu dovede oběť, a Glum chce na oplátku Prsten, protože po něm pořád touží.
Odula kousne Froda, avšak Sam ji zažene. Myslí si, že Frodo je mrtvý, a proto jej i s Prstenem opouští. Než se od něj ale vzdálí dost daleko, objeví se jak z Cirith Ungolu, tak z Minas Morgulu skřeti, kteří vezmou Froda do věže v Cirith Ungolu. Když je Sam i s nasazeným prstenem sleduje a poslouchá, dozví se, že Frodo určitě není mrtvý a je pouze uštknutý jedem a za několik hodin se probere.
Sam je z toho nešťastný a vyčerpáním usíná s Prstenem na ruce před dveřmi vedoucími do věže v průsmyku Cirith Ungol.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se v mnohém liší od filmu - například Frodo ve skutečnosti už ve druhém díle bojuje s Odulou, Glum nepoštve Sama proti Frodovi, u Helmova žlebu nepřijeli na pomoc Rohanským Rohirové s Eomérem, ani elfové, místo toho přišli na pomoc entové. A ještě několik dalších věcí.
Proto nepište obsahy z knih podle filmů, aby se tak nestalo, že v popisech děje u Společenstva prstenu na konci zemře Boromir a je zde svedena bitva. To všechno se stalo až na začátku druhého dílu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 02.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Dvě věže (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­