ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)

  • první díl série Pán prstenů (následuje: Dvě věže)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2006 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Fellowship of the Ring přeložila Stanislava Pošustová-Menšíková. Ilustroval Alan Lee. Počet stran: 473. ISBN: 80-7203-829-X.

STRUČNÝ DĚJ:

Děj Pána prstenů se odehrává ve fiktivní zemi Středozemi na počátku třetího věku. Hlavní hrdinou je hobit Frodo Pytlík.

Kniha začíná oslavou sto jedenáctých narozenin hobita Bilba Pytlíka, strýce Froda. Koná se největší oslava za 50 let, na kterou dorazí i čaroděj Gandalf. A protože chce Bilbo znovu odjet na cesty, Gandalf ho nutí, aby svůj prsten nechal jeho synovci Frodovi. Má totiž podezření, že prsten, který našel na cestách, je mnohem mocnější, než se zdá.

Po dvou letech od Bilbova odchodu se Gandalf vrátí ke Frodovi a řekne mu ohromující novinu: že prsten je ten Jeden prsten, nejmocnější předmět ve Středozemi, v němž je ukryta část síly Saurona, temného pána, jenž chce ovládnout celou Středozem. Bez prstenu je Sauron silný, ale s prstenem bude mít sílu na to, aby ovládl vše. Frodo je proto s přáteli Samvědem Křepelkou, Smělmírem Brandorádem a Peregrinem Bralem poslán na nebezpečnou výpravu do Roklinky. S pomocí přátel a hraničáře Aragorna se tam nakonec dostanou.

Na místní radě se rozhodne, že prsten musí být zničen v hlubinách sopky Orodruiny. Problém je, že sopka leží v Mordoru, revíru temného pána.

A tak se spolu se zástupci třech národů Boromirem (za lidi), Legolasem (za elfy), Gimlim (za trpaslíky) a Aragornem vydají na cestu. Společně dojdou až k Rauroským vodopádům, kde Boromir udělá osudovou chybu - pokusí se Frodovi ukrást prsten. Ale zaútočí na ně skupina skřetů, která unese Smělmíra i Peregrina a Boromira zabije. Tím se zároveň rozpadne společenstvo na dvě části: Froda a Samvěda, nesoucích prsten, a Gimliho, Legolase a Aragorna, hledající Smělmíra a Peregrina.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Frodo je odvážný hobit a pro své přátele by udělal cokoliv. Projevil obrovskou statečnost a silnou vůli při nesení prstenu do Mordoru.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla napínavá a místy akční. Líbí se mi důkladně popsaná cesta do Roklinky. Hodnotím více než kladně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: TheHonza, 02.01.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­