ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8)

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě.

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 - vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, jíž zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen.
A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal.
Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu - zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu přeložil František Vrba, nakladatelství Mladá fronta, Praha, 2002, 257 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává ve fiktivní Středozemi a ve fiktivní době.

HLAVNÍ POSTAVY:

Bilbo Pytlík - sympatický hobit, který má rád klid, lenošení a dobré jídlo, přesto v jeho duši dřímá dobrodruh, jenž se projeví v téhle knize
Gandalf - čaroděj, mocný, chytrý, dobrodruh
Thorin Pavéza - trpaslík, vedoucí výpravy, odhodlaný
Medděd - napůl člověk, napůl medvěd, velmi mocný a silný
Bard - člověk, statečný a čestný, lučištník
Glum - ošklivé stvoření, středem jeho světa je Prsten

OBSAH:

Hobit Bilbo Pytlík vedl klidný život v Hobitíně ve své noře, Dnu pytle, až do té doby, kdy ho navštívil čaroděj Gandalf a 13 trpaslíků. Trpaslíci byli na cestě za pokladem, který patřil původně rodině Thorina, než byli trpaslíci z rodného kraje, z Osamělé hory, vyhnáni drakem Šmakem. V Bilbovi se probudí jeho dobrodružná povaha, jež je velmi netypická pro hobita, a přidá se k výpravě.

Na cestě k Osamělé hoře zažijí mnoho dobrodružství. Bilbo a následně i trpaslíci jsou chyceni zlobry, kteří mají v plánu je sníst. Zachrání je Gandalf tím, že donutí zlobry zůstat na slunci, čímž zkamení. Bilbo a trpaslíci jsou poté zajati skřety. Bilbo zabloudí v jedné jeskyni a čirou náhodou najde kouzelný prsten, který dělá člověka, jenž ho nosí na prstu, neviditelným. Prsten odcizil podivnému stvoření - Glumovi, který tak ztratil svého "miláška". Bilbo se z jeskyně dostane až potom, co Gluma s velkým štěstím porazí v hádankách. Neviditelný Bilbo proklouzne mezi skřety a zachrání se.

Výprava zažívá další peripetie v podobě divokých Vrrků, před nimiž je zachrání orli. Několik dní stráví trpaslíci, Bilbo a Gandalf u Medděda. Gandalf opouští skupinu před Temným hvozdem, což je velmi nebezpečná část cesty. Bilbo Pytlík zachrání své přátele před zákeřnými pavouky a také před lesními elfy, kteří je zajali. Trpaslíci utekli tak, že se schovali v sudech, o nichž si elfové mysleli, že jsou plné jídla. Výprava se dostala do městečka pod Osamělou horou, kde žili lidé. Bilbo najde vchod do Osamělé hory a uvnitř bájný poklad trpaslíků, jehož se zmocnil drak Šmak. Drak byl na celém těle chráněn krunýřem, Bilbo si ale všiml, že jedno malé místo měl holé. Šmak v zuřivosti zničil jezerní městečko. Statečný lučištník Bard šikovně trefil draka do jeho citlivého místa a tím ho zabil. Poklad byl osvobozen, bohužel si na něj dělali kromě Thorina také nárok lidé z městečka, které drak zničil, i lesní elfové. Thorin se nechtěl o poklad dělit a schylovalo se k válce. Poté se ale objevila armáda skřetů a Vrrků. Lidé, trpaslíci i elfové se spojili, přišel také Gandalf a Medděd a pomohli i orlové. Vrrci a skřeti válku prohráli, o život však přišli někteří trpaslíci včetně Thorina. Poklad byl spravedlivě rozdělen a Bilbo se vrátil domů do Hobitína.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, ale bylo v ní pár ne moc pravděpodobných věcí (například když se Medděd objevil u Osamělé hory apod.).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 26.02.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­