ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­
J. R. R. Tolkien, ca. 1925

ŽIVOTOPIS č.1 - Alessa J.J., Alessa-J.Lines[zavinac]seznam.cz

John Ronald Reuel Tolkien byl anglickým prozaikem, filozofem a literárním kritikem, který se narodil v jihoafrickém Bloemfontienu. Záhy však přesídlil do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu - v roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Jeho první publikovaná práce byla "Slovník střední angličtiny" (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následovalo kritické vydání středověké romance "Sir Gawain a Zelený rytíř" (Sir Gawain and the Green Knight; 1925). Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve knihou "Hobit" (The Hobit; 1937, česky 1979), po níž následovala trilogie "Pán prstenů" (The Lord of the Rings; 1954-5, česky 1990-2) a epos "Silmarillion" (The Silmarillion; 1977, česky poprvé 1992). Všechna tato díla těží z autorovi vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přináší obecné poselství o smyslu života a dějin. Ústředním motivem je archetypální souboj dobra se zlem. Ačkoliv to sám autor často popíral, k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku - období 2. světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní. Tolkienova vědecká erudice, vypravěčské schopnosti, mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent (projevující se zejména v písních a verších, které doplňují epickou linii příběhů) učinily z jeho děl literární skvost.


ŽIVOTOPIS č.2 - Lukáš Mužík, halftime[zavinac]atlas.cz

Narozen v Bloemfonteinu. Po smrti otce roku 1895 odjel za matkou do Anglie. Vystudoval filologii na Oxfordské univerzitě, kde se seznámil s Edith Brattovou, svou budoucí ženou. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. V roce 1937 napsal víceméně pohádkový příběh Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, který se stal jakýmsi úvodním dílem k trilogii Pán prstenů a seznamoval se smyšleným světem Středozemě a jeho obyvateli. Plně se začal věnovat literatuře až na počátku 60. let. Tolkien miloval společnost a také anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř. Díky své znalosti severské mytologie dokázal vytvořit velice věrné obrazy z dávných dob a díky hlubokému zájmu o filologii vytvořil i své vlastní jazyky, které použil ve svých dílech, zejména v trilogii Pán prstenů. Přeložil mnoho staroanglických a středoanglických literárních děl do moderní angličtiny. Hlavním důvodem jeho velikého úspěchu a širokých znalostí bylo, že dokázal stará díla, která překládal, vnímat nejen jako zdroj filologických poznatků, ale také dokázal vnímat jejich literární obsah a hodnotu, což mu dalo velikou výhodu v pozdější tvorbě. Tolkien je ne nadarmo považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první dal obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například Elfové, Enti, Hobiti a Trpaslíci, díky jeho popisu je nemyslitelné, aby v moderní fantasy byli Elfové spojováni s podzemím nebo Trpaslíci s lesem a jeho přírodou. Díky němu se také stal žánr fantasy velmi populární a kritiky uznávaný. Nebyl již považován za směr sci-fi, jak bylo do té doby tvrzeno, ale za plnohodnotný a samostatný žánr, který se od ostatních rozlišuje nezaměnitelnými prvky. V Tolkienových příbězích se skrytě vyskytuje popis všech vlastností, které jsou charakterizovány postavami, ať už je to Temný pán Sauron, který charakterizuje lidskou zlobu a touhu po moci, nebo sličný lid Elfský, který je symbolem lidské ušlechtilosti, odvahy a vzdělanosti. Ve své próze Silmarillion, kterou seřadil jeho syn a byla vydána v roce 1977, čili až čtyři roky po jeho smrti, popisuje celou historii Středozemě a zejména Elfů, ale i vzniku jiných ras a také průběh předchozích dvou věků, které předcházeli ději Pána prstenů. Tímto dílem vytváří komplexní fantasy svět i s jeho obyvateli, historií a zeměpisem, takže jeho svět je nerozeznatelný od skutečných mýtických světů, jaké skutečně existovali. Jeho popis celého fantasy světa nyní používá většina autorů fantasy. Tolkien byl přítel C.S.Lewise, spolu s kterým byl členem skupiny Inklings.

DÍLO:

Sillmarilion; Nedokončené příběhy; Pohádky; Básně; Hobit aneb cesta tam a zase zpátky; Pán prstenů (Společenstvo Prstenu; Dvě věže; Návrat krále)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lukáš Mužík, 09.09.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (16)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k životopisu
John Ronald Reuel Tolkien







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)