ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Pán prstenů: Návrat krále

Gandalf s Pipinem po třech dnech dojeli do Minas Tirith. Tam je přivítal správce Gondoru, Denethor. Gandalf mu řekl, aby se připravil na válku. Aragorn se mezitím rozloučil s králem Rohanu, protože se potkali s družinou Hraničářů, které poslal Elrond na pomoci Aragornovi. Ten se rozhodl, že půjde Stezkami mrtvých, kterými se nikdo nikdy neodvážil. Cesta byla velmi obtížná, ale pod vedením Aragorna se dostali ven bez velkých obtíží. Aragorn povolal mrtvé, aby splnili slib, který před lety dali Rohanu.
Theodén se Smíškem rychle jeli do Rohanu, kde se konala přehlídka Rohanských. Theodén zde sebral vojsko Rohanu a pospíchal pomoci Minas Tirith.
Zatím vojsko Mordoru napadlo Minas Tirith velikou silou, takže Minas Tirith utrpělo velké ztráty. Vojsko bylo velmi silné a dostalo se přes dvě opevnění. Naštěstí však přijeli na pomoc včas a mordorské vojsko bylo zatlačeno. Krále Theodéna to však stálo život při boji s králem prstenových přízraků, kterého nakonec zabil Smíšek. Síly Mordoru byly však pořád veliké, ale když už všichni ztráceli naději, připlul po řece Aragorn s velkým vojskem a mordorské vojsko bylo rozdrceno. Smíšek, Faramir a rohanská paní Éowyn byli velmi raněni po boji s Prstenovým přízrakem. Nemoc byla velmi silná, ale uzdravil je Aragorn.
Po vítězství se Gandalf s Aragornem rozhodli pomoct Frodovi a Samovi tím, že odvrátí pozornost Mordoru útokem na Černou bránu. Zde je zastihne Sauronova ústa - jeho rádce, který věděl, že Gandalf nemá šanci a po nepřijetí Sauronových podmínek na ně zaútočil.
Druhá část se opět vydala s Frodem a Samem. Sam se rozhodl zachránit Froda, ale zjistil, že nemá šanci, protože skřetů je stokrát víc. Láska k Frodovi však přemohla strach a Sam zoútočil. Když ale chodil věží, viděl, že všude kolem je plno mrtvých skřetů. Potkal jenom dva, kteří přežili a ty zabil. Zachránil Froda, vrátil mu prsten a vydali se za úkolem. Cesta byla těžká, protože málokde byla voda a jídla už jim moc nezbývalo. Cesta vedla jenom po pěšině, kde pořád chodily oddíly skřetů k Černé bráně, takže spoléhali na štěstí, které jim zatím přálo. Jednou je však zastihli, ale spletli si je se skřety a museli s nimi pochodovat k Černé bráně. Před branou však propukla bitka a podařilo se jim utéct. Putovali dál a čím blíž byli u Hory osudu tím víc mysleli, že úkol nezvládnou. Když už byli před horou přepadl je zase Glum, ale Sam se ho snažil zadržet a Frodo zatím utíkal zničit prsten do Pukliny osudu. Sam však Gluma z lítosti nezabil a Glum mu utekl. Pospíchal za Frodem, ale Glum ho znovu přepadl a vrhl se na Froda. Vzal mu prsten, ale spadl i s prstenem do sopky. Tím se splnila slova, že Glum má ještě něco učinit.
Cestou zpátky je vzal orel, ten který už předtím zachránil Gandalfa. Zničením prstenu ztratil Sauron všechnu sílu a Aragorn s Gandalfem bitvu vyhráli. Frodo se Samem byli velmi oslavováni a Aragorn se stal králem Západu. Mnoho dní oslavovali a když přijeli Galadriel a Elrond vydali se Frodo, Sam, Pipin a Smíšek zpátky domů. Cestou potkali Sarumana a Červivce. Šli přes Roklinku, kde se Frodo setkal s Bilbem a nakonec vyrazili domů.
Gandalf je opustil a řekl jim, že budou muset doma ještě bojovat. A opravdu, cestu do Kraje jim zatarasila velká brána, kterou tam ještě nikdy neviděli. Hobiti se však nezalekli a pomocníci šéfa, který teď vládl nad Krajem, utekli. Obyvatelé byli velmi šťastni a přidali se k nim. Malou armádou hobitů zneškodnili Šéfovu ochranu. Zjistili, že Šéf je Saruman. Frodo ho nechal jít, ale Saruman naštval Červivce a Červivec ho zabil. Tak skončil Saruman a Červivec, kterého nakonec taky zabili. Hobiti tak zachránili Kraj, který pak potom dlouho rozkvétal. Frodo se však necítil moc dobře a vydal se do Roklin. Cestou však potkal Galadriel, Gandalfa a Elronda a vydal se s nimi do přístavů. Tam spolu odjeli lodí do země elfů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hop-Skok, 07.12.2003

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Návrat králeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­