ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)

Dobrodružná výprava hobita Bilbo Pytlíka za znovuzískáním ukradeného pokladu. Autor líčí prostřednictvím svých hrdinů z bájné říše životní pocity a problémy dnešního světa, především jeho mladé generace.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1991 (2. vydání). Z anglického originálu The Hobbit, or There and Back Again přeložil František Vrba. Doslov napsal Lubomír Dorůžka. Ilustroval Jiří Šalamoun. Počet stran: 379. ISBN: 80-207-0262-8.

ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Tuto knihu napsal John Ronald Reuel Tolkien a byla vydána v roce 1937. V té době byl o knihu obrovský zájem, a to přesvědčilo J.R.R.Tolkiena napsat pokračování Pán prstenů. V češtině kniha poprvé vyšla v roce 1979, přeložená Františkem Vrbou, který ale měl v této době zakázáno publikovat, a tak na knize byl uveden jeho přítel Lubomír Dorůžka. Kniha částečně popisuje i dějiny Středozemě, kde se příběh odehrává. Hlavní postavou je hobit, který se jmenuje Bilbo Pytlík.

DĚJ:

Jednoho dne Bilba Pytlíka navštíví čaroděj Gandalf. I přestože Bilbo původně nechce, tak ho Gandalf přesvědčí, aby jel na dobrodružnou výpravu kvůli zachránění majetku trpaslíků, kteří tuto výpravu vymysleli. Jejich majetek se nachází v Osamělé hoře, kterou hlídá drak Šmak.

Na začátku výpravy se skupina setká se zlobry, kteří je chtějí sníst, ale díky Bilbově pomoci jim utečou. Potom se dostanou do skřetích dolů, kde skřeti pochytají všechny kromě Bilba. On ale kvůli nešťastné náhodě spadne ještě hlouběji do dolu. Rozkouká se a najde prsten, který je schopný ho zneviditelnit, ale Bilbo v tu chvíli o této schopnosti ještě neví.
Po chvilce narazí na Gluma. Glum byl dříve hobit, ale měl u sebe ten prsten, který mu dával dlouhověkost, jenže jej zároveň samotného ničil. Bilbovi jde o život, protože Glum ho chce zabít, aby získal svůj prsten zpět, avšak Bilbo objeví kouzlo prstenu a uteče mu.

Potom co všichni utečou a zase se shledají, zaútočí na ně skřeti. Skupina se nakonec zachrání pomocí velkých orlů, které Gandalf přivolal na pomoc.

Po návštěvě u Medděda, který skupině dá jídlo a půjčí koně, se Gandalf od skupiny odpojí a oni pokračují sami do temného hvozdu.
Hvozdem jdou mnoho dní, takže už nemají žádné zásoby, ale na konci spatří elfskou slavnost. Navzdory Gandalfímu varování odbočí ze stezky. Když přijdou k elfům, elfové zajmou trpaslíky, protože jim nechtějí říct cíl své výpravy. Bilbo však díky neviditelnosti ukradne klíče a všechny zachrání.

Výprava se dostane do jezerního města, odkud se vydají k Osamělé hoře. Snaží se najít tajný vchod do hory, aby neprobudili draka Šmaka. Po chvíli jej najdou a otevřou. Trpaslíci pošlou Bilba, aby prozkoumal horu. Bilbo přinese jeden zlatý pohár trpaslíkům, a to probudí draka. Drak se naštve a letí spálit jezerní město, ale naštěstí je drak zastřelen lučištníkem a zemře.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha se mi velmi líbila, protože mám rád fantasy žánr. Také se mi na ní líbí, že je psaná očima Bilba, takže čtenář se může dobře vžít do příběhu. Podle této knihy byl v roce 2012-2014 natočen trojdílný film (Hobit: Neočekávaná cesta; Hobit: Šmakova dračí poušť; Hobit: Bitva pěti armád). Film jsem viděl celý, akorát si myslím, že nebyl zdaleka tak dobrý jako kniha. Jeden z důvodů je to, že do filmu se samozřejmě nevešlo všechno, takže dost zajímavých scén, které jsou obsaženy v knize, v něm chybí.
Jelikož jsem nejprve přečetl knihu, hodnotím na tom pozitivně, že jsem si mohl představovat postavy a krajinu podle sebe. Na knize není snad nic, co bych jí vytkl, takže uděluji 10/10.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dan203, 09.06.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­