ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Dvě věže (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal John Ronald Reuel Tolkien, z anglického originálu The Two Towers, vydaného nakladatelstvím George Allen & Unwin v Londýně roku 1978, přeložila Stanislava Pošustová, přebal a vazbu navrhl Pavel Sivko, vydala Mladá fronta ve spolupráci s Euromedia Group k. s. - Knižní klub jako svou 5446. publikaci, v Praze roku 2002, dotisk druhého vydání, 320 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve Středozemi ve Třetím věku.

HLAVNÍ POSTAVY:

Frodo Pytlík, Samvěd Křepelka (Sam), Peregrin Bral (Pipin), Smělmír Brandorád (Smíšek), Gandalf Bílý, Aragorn, Gimli, Legolas, Boromir, Glum (Smeagol), Saruman, Faramir, Éomér, Éowyn, Théoden, Stromovous, Řeřábek, Červivec

DĚJ:

Kniha je rozdělena na dvě části - první vypráví o zbytku Družiny a druhá o Frodovi se Samem.
V první části knihy umírá Boromir, když brání Smíška s Pipinem. Hobiti jsou zajati skřetími vojáky, kteří je přes Rohanské pláně vedou k Železnému pasu. Po jejich stopách se vydávají Aragorn, Legolas a Gimli. Před Fangornem jsou skřeti obklíčeni rohanskými jezdci, které vede maršál Éomer, a jsou pobiti. Hobiti naštěstí utečou do lesa a tam se setkají s entem Stromovousem, tajným pánem Fangornu. V jeho společnosti jsou svědky procitnutí hněvu pastýřů stromů a jejich pochodu na Železný pas.
Mezitím se Aragorn a jeho druhové setkají s Éomerem, vracejícím se z bitvy. Dostanou od něj koně a jedou k lesu. Při marném pátrání po hobitech se opět setkají s Gandalfem, který se vrátil ze smrti jako Bílý jezdec, zatím přestrojený v šedi. Jedou s ním přes Rohan do síní Théodena, krále Marky, kde Gandalf uzdraví zestárlého krále a osvobodí ho z kouzel zlého rádce Červivce, tajného spojence Sarumana. S králem a jeho vojskem se vydávají proti armádě Železného pasu a zvítězí nad ní u Hlásky. Gandalf je pak odvede k Železnému pasu, kde najdou vekou pevnost rozbořenou pastýři stromů a Sarumana s Červivcem obklíčené v nedobytném Orthanku. V rozmluvě přede dveřmi Saruman odmítne litovat, Gandalf mu zlomí hůl a nechá ho pod dohledem entů. Červivec mrští z okna po Gandalfovi kamenem, ale ten jej nezasáhne a je Pipinem. Ukáže se, že je to jeden ze zbylých palantírů, Vidoucích kamenů z Númenoru. V noci Pipin nedokáže odolat lákadlu Kamene a podívá se do něj, čímž se odhalí Sauronovi. Gandalf odevzdá palantír Aragornovi, vezme Pipina a odjede s ním do Minas Tirith.
V druhé části knihy se Frodo se Samem ztratili v Emyn Muilu. Dostanou se z kopců a jsou dostiženi Sméagolem-Glumem. Frodo Gluma zkrotí a téměř překoná jeho zlobu, takže je Glum provede Mrtvými močály a zpustlými kraji k Morannonu. Není možné tudy vstoupit do Mordoru, a tak Frodo přijme Glumovu radu: hledat "tajný vchod", o němž Glum ví, daleko na jihu Hor stínu. Cestou tam jsou zajati výzvědným oddílem Gondorských, vedený Boromirovým bratrem Faramirem. Faramir odhalí jejich poslání, ale odolá pokušení, jemuž Boromir podlehl, a vypraví je na poslední část jejich cesty k Cirith Ungolu, Pavoučímu průsmyku, přestože je varuje, že je to smrtelné nebezpečné místo. Právě když dojdou na Křižovatku a dají se cestou k Minas Morgul, z Mordoru se vyvalí velká tma a pokryje všechny země. Sauron vysílá své první vojsko, vedené černým králem Prstenových přízraků. Tím je zahájena Válka o Prsten.
Glum dovede hobity k tajné cestě, která se vyhýbá Minas Morgul a ve tmě nakonec dojdou k Cirith Ungolu. Zde se Glum obrací zpět ke zlu a zradí hobity Odule. Odula uštkne Froda, který vypadá jako mrtvý. Sam Odulu vážně zraní a odežene Gluma. Poté se rozhodne opustit svého pána, vzít Prsten a pokračovat v cestě. Ale právě když se chystá přejít do země Mordor, vyjdou skřeti. Sam, chráněný Prstenem, se z jejich hašteření dozví, že Frodo není mrtev, ale jen omámen. Příliš pozdě se vrhá za nimi. Skřeti odnesou Froda tunelem k zadní bráně své věže. Když se dveře zabouchnou, Sam před nimi omdlí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Dvě věže (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­