ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10)

- první díl fantasy trilogie Pán prstenů

První svazek světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Tolkien v díle volně navazujícím na Hobita rozvíjí dramatický příběh o kouzelném prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávnověké Středozemi.

První díl fantasy trilogie Pán prstenů začíná předmluvou, kde je pro čtenáře odhalen vznik Prstenu moci, který nechal ukout Sauron, aby s jeho pomocí ovládl celou Středozem. Další děj se už týká hlavně hobitů, jmenovitě Bilba a Froda Pytlíka. Frodo, jenž po Bilbovi zdědil prsten, který je ve skutečnosti Prstenem moci, což Frodo vůbec netuší, je přesvědčen Gandalfem Šedým, čarodějem, aby odešel z Kraje, kde bydlí a vydal se do Roklinky. Gandalf Frodovi řekne všechno, co o prstenu ví. Také mu prozradí, že Sauron znovu získává moc a od Gluma, od něhož získal prsten Bilbo, se dozvěděl, že se nachází v Kraji.
Frodo tedy odchází a bere s sebou své přátele Sama, Smíška a Pipina. Ti mu dělají na cestě společnost. Ještě než dorazí do vesnice se jménem Hůrka, zjišťují, že jsou pronásledování Černými jezdci. Přízraky, které vyslal Sauron, aby našli Prsten. V Hůrce naštěstí naleznou spřízněného člověka a Gandalfova přítele Chodce, který je ale ve skutečnosti Aragorn, právoplatný dědic trůnu Gondoru. Ten je doprovází do Roklinky, kde sídlí Elrond. Při cestě dojde na souboj mezi našimi hobity s Aragornem a Černými jezdci. Frodo je zraněn a vypadá to, že umře. Avšak má tuhý kořínek, což ho zachrání a na poslední chvíli je dovezen do Roklinky, kde je skoro úplně vyléčen. V Roklince se určí Společenstvo Prstenu, které bude Froda doprovázet do Mordoru, kde je Hora osudu, v níž jediné lze Prsten moci zničit. Společenstvo tvoří naši hobiti, Gandalf, Legolas (elf ze Severního království), Gimli (trpaslík, syn Gloinův), Aragorn a Boromir (syn správce Minas Tirith).
Družina se vydává na cestu, avšak musí projít Morií, pradávným domovem trpaslíků, kde na ně zaútočí skřeti. Při boji s Balrogem bohužel padá do propastí Gandalf. Avšak zbytek družiny je zachráněn. Potom se dostanou k elfům do Lorienu, kde je pohostí paní Galadriel. Po několika týdnech odjíždí i s několika dary. Poté putují k místu, kde se musí rozhodnout, jestli půjdou do Minas Tirith, nebo na východ. Boromir Froda přesvědčuje, aby mu dal prsten, ten odmítá, a protože pochopil, že Prsten se snaží každý získat pro sebe, chce putovat do Mordoru sám. Avšak nakonec se k němu přidává ještě Sam...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 07.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­