ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Silmarillion (5)

aneb Mýty a legendy Středozemě

J.R.R.Tolkien stvořil ve své Středozemi celý nový svět, který osídlil rozličnými plemeny rozumných i nerozumných bytostí, dal mu tvar, jejž zachytil v mapách, dal mu jazyky i písmo. V Silmarillionu jsou shromážděny dějiny Středozemě od jejího stvoření božským Ilúvatarem přes vyprávění o jejím utváření a osídlování až k hrdinům, kteří jí přinesli slávu. Součástí této historie je i povstání nepřítele, zosobnění temné moci, který se ve své pýše postaví moudrosti a dobru, je sice poražen, ale znovu se vzmůže a vrací.

Celá kniha Silmarillion se skládá z pěti oddílů, z nichž vlastní název Silmarillion (Quenta Silmarillion / Příběh o Silmarilech) nese jen jeden, neboť jen on se zabývá přímo historií Silmarilů. Quenta Silmarillion je nejrozsáhlejší částí knihy. Ostatní oddíly (Ainulindalë; Valaquenta; Akallabêth; O prstenech moci a Třetím věku) popisují dějiny světa, do nějž jsou Tolkienovy příběhy zasazeny.

VYBRANÝ PŘÍBĚH:

O Berenovi a Lúthien (Quenta Silmarillion)
Beren a Lúthien se poprvé setkali v elfských lesích. Zamilovali se do sebe a začali se tajně scházet, protože Lúthien byla dcerou krále elfů a Beren člověkem. Po dlouhých měsících se rozhodli požádat krále o svolení ke svatbě. Král nerad souhlasil a měl podmínku. Beren mu musel donést jeden kámen Silmaril z Morgothovy koruny (Morgoth, Temný nepřítel světa, dříve Melkor). Beren přijal, ale věděl, že může přijít o život.
Šel s mayarským psem (vlkodavem) Húanem, který ho mnohokrát zachránil před smrtí, a několika dalšími společníky. Byli mezi nimi i Fëanorovi synové, dědici, kterým měly patřit Silmarily. Nesouhlasili s výpravou a zradili ji. Zabili většinu družiny a s pomocí zlých sil uvěznili Berena v temné propasti. Húan utekl a sdělil vše Lúthien, která šla Berenovi ihned pomoci. Uměla kouzlit, a tak ho zachránila.
Všichni tři putovali dál, ale dozvěděl se o nich Sauron, pravá ruka Morgotha. Poslal na ně své služebníky, které zabili a rozehnali. Po neúspěchu přišel sám Sauron a Lúthien ho přemohla. Pořád hledali Morgotha. Když jej nalezli, v přestrojení přelstili stráže, vojáky i Morgotha. Elfka ho okouzlila svou písní a Beren mu ukradl Silmaril z koruny.
Vraceli se ke svému lidu, aby se konečně vzali. Morgoth však rychle pátral a poslal na ně nejhorší stvůru, kterou měl. V bitvě s ní přišel Beren o ruku. Húan stvůru zabil, ale zemřel také.
Po návratu si král vzal Silmaril a přijal Berena do své rodiny. Beren a Lúthien se vzali, odstěhovali pryč a šťastně tam žili.

Odtud zasahovali na straně dobra do dalších příběhů Silmarillionu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucien, 22.03.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Silmarillion (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­