ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Silmarillion (4)

Tato kniha je další z řady Tolkienových příběhů o vymyšleném světě plném elfů, hobitů, trpaslíků skřetů a jiných nadpřirozených bytostí. Název knihy je odvozen od tří klenotů, silmarilů, vyrobených elfem Fëanorem, které měly uchovávat světlo dvou valinorských stromů Anoru a Ithilu, které fungovaly jako Slunce a Měsíc. Tyto klenoty byly ukradeny prvním temným pánem Morgothem, který byl jedním z Ainur (dětí boha), a mnoho elfů, vedených Fëanorem, se vypravilo přes ledové kry do Středozemě, aby zde o silmarily bojovali.
Kniha je rozdělena na několik částí. První z nich je Ainulindalë (Hudba Ainur), která vypráví o stvoření světa v Hlubinách času. Druhá část Valaquenta (Zpráva o Valar) vypráví o božských mocnostech světa, které sestoupily na svět, aby ho spravovaly a přichystaly na příchod dětí boha Ilúvatara (elfové a lidé). Nazývaly se Valar a Maiar. Vypráví se zde také o jejich nejmocnějších temných protějšcích Melkorovi (Morgothovi), který býval jedním z Valar, a Sauronovi, který patřil k Maiar. Třetí část nazvaná Quenta Silmarillion (Historie Silmarilů) začíná poražením Melkora a stvořením dvou stromů. Vypráví se zde o příchodů elfů a o jejich pochodu ze Středozemě do blažené říše Valinoru a o jejich životě v blaženosti. Učili se mnohým vědomostem a jednou nejschopnější z nich Fëanor dokončil své klenoty, silmarily, v nichž zářilo světlo dvou stromů. Avšak pro jejich krásu po nich zatoužil každý, kdo je spatřil. A tak je jednou spatřil i Melkor a zahořel po nich touhou. Později s pramatkou pavouků Ungoliant zničil z nenávisti k Valar dva stromy a nakonec se mu podařilo ukrást i silmarily, když Valar Fëanora žádali, aby obětoval silmarily ke znovuzrození stromů. A tak začala válka elfů s Morgothem o vzácné silmarily. V té době také přicházejí lidé. Zbytek třetí části pak obsahuje více příběhů, které jsou však spojeny původní nitkou, válkou s Morgothem. Nakonec končí velkou bitvou Morgotha s Valar, ve které Morgoth prohrál a byl vyhnán za hranice světa. Čtvrtá část Akallabeth pak vypráví o osudech ostrova Númenoru, který byl lidem dán jako dar od Valar za pomoc při válkách s Morgothem a jeho zkáze, kterou velkou měrou zavinil Sauron, služebník Morgotha. Kniha je pak ještě doplňena o vypravění o vzniku Prstenů moci a o Třetím věku, ve kterém se děj odehrává až po události, které vrcholí v Pánu prstenů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: David Pilný, 16.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Silmarillion (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­