ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13)

Pohádka pro děti i dospělé líčí s jemným ironizujícím humorem svět skřítků hobitů, kteří se vydají na válečnou výpravu proti zlu. Kniha o bájné říši, obrážející problémy dnešního světa a zejména mladých, dosáhla v Anglii a v řadě západních zemí nesmírné popularity.

HLAVNÍ TEMATIKA:

Kniha vypráví příběh hobita jménem Bilbo Pytlík, který se zcela proti své vůli stane ústřední postavou jednoho z největších dobrodružství jeho doby.

KOMPOZICE:

Kniha je psána chronologicky z pohledu Bilba. Hlavní linie příběhu se točí okolo hledání dračího pokladu, zatímco vedlejší linie příběhu sleduje osud Jednoho prstenu, který se Hobitovi dostane do rukou velmi zvláštní shodou okolností.

CHARAKTERISTIKA POSTAVY:

Bilbo byl hobit vážený, ve všem ohleduplný a nadevše pořádný. Život měl však nudný, den trávil sezením na zápraží, pokuřováním dýmky, nebo dělal drobné práce doma a udržoval si svou noru čistou. Cestou za pokladem se úplně změnil, začal si vážit dobrodružství, naučil se rychle jednat, poznal, co je to stres, strach a zažil i chvilky pěkné, naučil se spolupracovat s ostatními tak, aby práce proběhla co nejlépe. Byl přátelský, se smyslem pro humor a tvořivý, také dokázal ve správné chvíli udělat to nejlepší, co mohl. Při rozhovoru s drakem dokázal zachovat chladnou hlavu, i když šlo o život. Dobrodružství mu dalo spoustu dalších pozitivních vlastností.
Bilbo vypadal jako každý hobit žijící v Kraji, byl to malý, odhadem stopadesáticentimetrový chlapík. Jako všichni hobiti chodil bosý, nohy měl krátké a chlupaté, měl také někdy co dělat, aby ostatním například při běhu stačil. Nosil krátké kalhoty a kabát zapnutý knoflíčky. Dle lidských měřítek byl poměrně starý, avšak podle měření hobitího byl poměrně mlád.

CHARAKTERISTIKA MÍSTA:

Příběh o honbě za pokladem se odehrává v Tolkienem vymyšleném světě jménem Středozem, který je vcelku klasickým promyšleným fantasy universem, kde mají své místo draci, elfové, skřeti, magie a mocní válečníci. Celý příběh začíná v místě s názvem Kraj, které je domove malých lidí zvaných Hobiti, pokračuje přes Mlžné hory, Temný les, město zvané Dol až k Osamělé hoře.

DĚJ:

V knize je psáno o hobitovi jménem Bilbo, jenž žije poklidným životem, dokud k němu nepřijde nečekaná návštěva, která mu nabídne cestu za pokladem a vše obrátí naruby. Šlo o cestu, na jejímž konci leží poklad a bohatství, avšak překážkou na této výpravě byl ochránce pokladu - drak. Hobitovi se zprvu cesta, kterou by nemusel přežít, příčí, ale později si řekne, že rád zažije nějaké dobrodružství ve svém nudném životě, a tak nabídku přijme.

Bilbo vyrazí na cestu s čarodějem a trpasličí družinou. Po cestě je čekají samé šlamastiky a nástrahy, ze kterých se musí dostat. Ačkoliv jsou trpaslíci zkušení válečníci, bez čaroděje Gandalfa by se daleko nedostali. Například nebýt čaroděje, byli by trpaslíci i s Bilbem sežráni třemi zlobry. Gandalf je v některých chvílích musí opouštět, a tak jim nezbývá nic jiného než se bránit sami. Po cestě svádějí různé bitvy, poznávají nové osoby a nacházejí nové a nové výhody.

Jedna z klíčových událostí je Bilbovo nalezení kouzelného prstenu v Mlžných horách, který umožňuje neviditelnost. Bez Bilbova včasných využití prstenu by se spousta pozitivních událostí zřejmě nestala.

Když trpaslíci a Bilbo konečně došli k osamělé hoře, kde měl být poklad ukryt, vyslali na průzkum nejdříve Bilba, kterému po společném dobrodružství už plně důvěřovali. Ten svedl s drakem rozhovor a donesl trpaslíkům důkaz, že poklad je opravdu na místě kde měl podle mýtů být. Drak však trpaslíky objevil a rozzuřil se. Rozletěl se nad jezerní město, kde se trpaslíci dříve zastavili, aby nabraly nové síly před cestou k drakovi. Draka však v jezerním městě lidé zabili. Zpráva se nesla rychle - jak o mrtvém draku, tak o pokladu bez stráže. K osamělé hoře se vydala spousta lidí toužících po bohatství. Později se zde udála i bitva pěti armád, ve které zvítězili lidé, trpaslíci a elfové nad skřety a vlky. Došlo však k velkým ztrátám a zemřel náčelník trpaslíků Thorin a jeho pomocníci Fili a Kili.

Poklad byl později rozdělen podle úmluvy, kterou před smrtí nabídl Thorin lidem a elfům. Bilbo se po této události vrací domů s Gandalfem. V Kraji, kde dosud žil, ho potom nikdo nechápal a byl považován za podivína, ale nikdo ve skutečnosti nevěděl, co Bilbo opravdu prožil.

CITÁT Z KNIHY:

"To bych taky řekl - v tomhle kraji. Jsme tady obyčejní pokojní lidičkové a na žádná dobrodružství tady nemáme ani pomyšlení. Je s nimi jen protivný rozruch a nepohodlí! Zdržují jednoho od oběda! Nedovedu si představit, co na nich kdo vidí."

Tento úryvek dobře vystihuje Bilbovo smýšlení o dobrodružstvích před tím, než se na něj sám vypraví. Žije absolutně obyčejný život a jak zjišťuje, něco mu v něm chybí. Touto výpravou vlastně začíná jeho skutečný život.

JAZYK:

V knize bylo poměrně dost přirovnání a situace, ve které se ocitl hlavní hrdina, byla opravdu dobře a podrobně popsána. V knize bylo také docela dost různých sloganů a písní, ty nebyly přímo od autora, ale pomáhají velice dobře přiblížit situaci. Tolkien se u této knihy proslavil tím, že si celý svět Bilba a později i svět Pána prstenů vymyslel. Jako by stvořil nový svět, Středozemi, všechno měl dobře promyšlené, všechno do sebe dobře zapadalo.

ZAMYŠLENÍ:

Tolkien je spolu s Paolinim a Sapkowskim mým nejoblíbenějším autorem a tito dva jsou mu stylem psaní docela podobní. Tolkien ovšem oproti nim používá podstatně více písní a básní. Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je navíc psaná velmi vtipně a čtenář se při jejím čtení snad ani nudit nemůže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: JB von GIOSM, 05.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (17)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­