ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

   
­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal J.R.R.Tolkien, ilustroval Alan Lee, z anglického originálu The Hobbit or There and Back Again vydaného nakladatelstvím Ballantine Books, Inc, v New Yorku roku 1968 přeložil František Vrba, vydala Mladá fronta jako svou 6070. publikaci v roce 2002, v Praze, vydání čtvrté, 248 stran textu a 26 barevných příloh.

HLAVNÍ POSTAVY:

Bilbo Pytlík, Gandalf, Dvalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Nori, Ori, Oin, Gloin, Bifur, Bofur, Bonbur, Thorin Pavéza, Glum, Medděd, drak Šmak, Bard Lučištník, (Prsten)

DĚJ:

Děj se odehrává ve Středozemi, na cestě mezi Hobitínem, Roklinkou, Temným hvozdem, Esgarothem a Osamělou horou.
Bilbo si žil úplně klidně ve své noře, Dnu pytle. Ale jen do té doby, než potkal čaroděje Gandalfa. Bilbo ho pozve na čaj, ale Gandalf prozatím odmítne a odejde.
Jednoho dne někdo zaklepal na dveře Dna pytle. Za dveřmi stáli nějací trpaslíci a Bilbo je pozval dál. Dohromady přišlo třináct trpaslíků a dokonce i Gandalf. Bilbo se od nich dozvěděl, že přišli k němu na schůzi a že ráno vyrážejí k Osamělé hoře, vzít si zpět svůj poklad, který jim ukradl drak Šmak. Gandalf jim sehnal i zloděje, který jim má pomoci - Bilba. Ráno všichni vyrazí. Nejdříve míří jejich kroky do Roklinky, města elfů, kde se Bilbo poprvé setká s Elrondem. Poté pokračují dál přes Mlžné hory. V horách jsou zajati skřety. Bilbo se ztratí a ve tmě nahmatá Prsten moci, který "odešel" od Gluma. Glum však Bilba chytne a říkají si hádanky. Kdyby Glum neuhodl, vyvedl by Bilba z Mlžných hor, kdyby neuhodl Bilbo, Glum by ho snědl. Bilbo mu dá hádanku: "Co mám v kapse?" Má tam samozřejmě Prsten. Glum neuhodne, ale stejně chce Bilba sníst. Bilbo si náhodou navlékne Prsten a stane se neviditelným. Glum ho nakonec nevědomky vyvede z hor. Pod horami narazí Bilbo na své přátele, kterým pomohl ze spárů skřetů Gandalf. Skřeti a vrci je ale stále sledují a obklíčí je v lese, kde se společenstvo schovalo na stromy. Naštěstí přiletí orlové a zachrání je. Donesou je až k domu Medděda. Tam si trochu odpočinou a pokračují dál. Nyní je čeká Temný hvozd. Gandalf s nimi jít nemůže, a tak se musí dostat na druhou stranu sami. V lese žijí mimo jiné i obrovští pavouci, kteří chytí trpaslíky. Bilbovi se podaří je zachránit, ale hned padnou do rukou lesním elfům. Ti je odvezou do jejich sídla na kraji Hvozdu. Bilbo své druhy znovu zachrání, nastrká je do sudů a po řece doplují až do Esgarothu, města na jezeře. Starosta jim dá najíst a napít a vyšle je k Osamělé hoře. Po příchodu na horu naleznou tajný vchod a Bilbo se jím vydá dolů za Šmakem. Šmak se bohužel rozzlobí a vyletí do Esgarothu, kde vypálí celé město. Nakonec je skolen Bardem Lučištníkem. Trpasličí zlato je navráceno trpaslíkům, ale svůj podíl chtějí i lidé a elfové. Vznikají nepokoje a schyluje se k "bouři". Naštěstí se objeví jedna věc, která je spojí - jejích společní nepřátelé skřeti a vrci. Je zahájena Bitva pěti armád (trpaslíci, lidé, elfové, skřeti a vrci). Bilbo je v bitvě zraněn a ztrácí vědomí. Probere se až po bitvě, která pro lidi, trpaslíky a elfy dopadla vítězně. Vrátil se i Gandalf. Bohužel v bitvě padli Thorin, Fili a Kili. Po jejich pohřbu se Bilbo vrací zpět domů.
Přijde domů přesně v době, kdy probíhá dražba jeho nory. Spousta věcí už je pryč, ale Bilbovi se přece jen podaří udržet si Dno pytle.

CITÁT Z KNIHY:

"Hvězdy za ním vycházely na bledé obloze mřížované černí, když hobit prolezl začarovanými dveřmi a kradl se do nitra Hory. Šlo se mu daleko lépe, než čekal. Nebyl v žádné skřetí štole ani v drsné jeskyni lesních elfů. Octl se v chodbě proražené trpaslíky v době rozkvětu jejich bohatství a fortele: byla rovná jako podle pravítka, s hladkým dnem i s hladkými stěnami, a vedla mírným, stále rovnoměrným sklonem přímo - přímo k nějakému vzdálenému konci v té černotě dole."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 03.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­