ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Silmarillion

Tato kniha vypráví o stvoření světa, první, druhý, třetí a začátek čtvrtého věku. Po přečtení Pána Prstenů má každý pocit, že pozadí knihy je jedním velkým tajemstvím, když si však přečtete Silmarillion, otevřou se před vámi dveře a v nich obrovský prostor a hloubka času. Popsat Silmarillion není jednoduché, protože v něm žijí stovky bytostí, které prožívají stovky událostí.
V první části tato mytologická kniha zaměřuje na stvoření světa a vlivu Valar, duchovních bytostí, které byly stvořeny jako první. Každý Valar měl na starosti svojí část světa, kterou vytvořil. Největší a nejmocnější byl Ilúvatar, který nejdříve stvořil Ainur (Zemi). Dával rozkazy ostatním Valar, a ti ve svém oboru tvoři to, co on chtěl. Už mezi Valar se oddělilo zlo, jež představoval Melkor, který byl jedním z Valar. Ničil věci, které vytvořily ostatní, a rozdával do světa zlobu (lži, závist, ...). Valar vedly mnoho bojů s Melkorem, ale zlo ze země nikdy nezničili. Jako první Ilúvatar stvořil Elfy, nejsličnější národ na zemi, aby připravili zemi pro jeho miláčky lidi, kteří však přišli na svět mnohem později. Trpaslíci byli však vytvořeni jedním z Valara to Ulmem. Melkor však stvořil své stvůry: skřety, vlky, balrogy – strašné podzemní příšery a mnoho dálších.
Další část se zabývá o pozvání elfů z tmavé Středozemě, kterou z části ovládal Melkor, na západ do Valinoru, kde zářili dva valinorské stromy. Na tuto cestu se vydaly tři rody: Vanyar, Noldor a Teleri. Usídlili se a žili šťastně. Mezi nimi žil i elf Fëanor, který byl velmi zručný, neboť byl z rodu Noldor, které učil Aulë. Vyrobil tři drahokamy, jaké nikdo předtím ani potom nevyrobil. Naplnil je září dvou valinorských stromů a nazval je Silmarily. Melkorovi se však podařilo tyto dva stromy zničit a nastalo zatmění Valinoru. Aby mohly být stromy zachráněny musel by Fëanor vydat silmarily Valar, ale Melkorovi se podařilo Silmarily ukradnout a uprchnout s nimi do Středozemě. Noldor se hned vydali do sředozemě. V meste Teleri si násilím vzali lodě a povraždili mnoho elfů. To bylo první velké zabíjení elfů elfy. Před přechodem moře, Fëanor a jeho synové složili přísahu, že budou pronásledovat pomstou všechny, kteří by si chtěli přivlastnit Silmarily. Tato přísaha vlastně rozvíjela děj celé knihy, protože nemohla být zrušena. Od této události se změnil celý osud Ardy. Boj o silmariliony končí po skončení prvního věku, kdy byl Melkor zničen.
Většina lidí se po konci prvního věku přesídlila na ostrov, který jim Valar vyzdvihly z moře, a který se jmenoval Númenorë. Byl na dohled od ostrova elfů, Tol Eressei. Lidí se rozvíjeli celý jeden věk. Sauron, Melkorův služebník zatím v Středozemi povstal a začal ji ovládat. Později byl však zajat a odveden na Númenor. Smrtelní lidé začali závidět elfům jejich nesmrtelnost, a proto přestali používat quenijštinu a více už neuctívali Valar a Ilúvatara. Nakonec, navedeni Sauronem, se vydali na lidích do Valinoru, vést válku s elfy a Valar. Ti proto na chvíli složili vládu nad Ardou, aby mohl Ilúvatar ukázat svou moc. A ten změnil tvar světa. V moři se otevřela propast a ostrov Númenorë se do ní propadl. Vysoké vlny zalily Beleriand a navždy ho pochovaly pod mořem. Jen část věrných lidí se zachránilo. Blažená říše Aman a ostrovy elfů při pobřeží byly navždy odstraněné z dosahu lidí za hranice světa. Moře se posunula a svět byl zmenšený. Mořeplavci mnoho let hledali Aman a ti kteří se plavili nejdál, jen obepluli Zemi a nakonec se unaveně vrátili tam, odkud vypluli. Ne dlouho po tom skončil druhý věk, když ve Středozemi uťal Isildur, dědic královského rodu z Númenoru, ze Sauronovy ruky prst a sním i JEDEN PRSTEN.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hop-Skok, 06.12.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - SilmarillionMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­