ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7)

Kultovní kniha, která přináší pohádkový příběh o velké cestě družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za uloupeným pokladem.

Kniha vypráví o hobitovi jménem Bilbo Pytlík, jenž žije poklidným životem v hobitíně ve své útulné hobití noře. Až jednou ho navštíví čaroděj jménem Gandalf a přivede s sebou třináct trpaslíků, jimž velí Thorin. Gandalf oznámí Bilbovi, že půjdou společně hledat poklad draka Šmaka. Cestou je napadnou a unesou zlí skřeti. Gandalfovi se však podaří své přátele osvobodit. Bilbo se na chvíli ztratí ve skřetí jeskyni, kde nejde kouzelný prsten a setká se s divným tvorem jménem Glum. Glum nechce Bilba pustit, ale ten se stane díky prstenu neviditelný a opět najde své přátele. Další cesta vede přes Meddědovo území. Po krátké návštěvě u Medděda se vydají na další cestu za Šmakovým pokladem. Gandalf se od skupiny na nějaký čas odloučí, a tak Bilbo sám s trpaslíky pokračují přes Temný hvozd, kde je napadnou obří pavouci. Za pomoci Bilbova prstenu se jim sice podaří utéci, ale krátce nato je zajmou Lesní elfové. Bilbo opět použije prsten a přátelé uprchnou schovaní v prázdných sudech. Po řece doplují do města Jezerních lidí. Ti jim ukážou cestu ke Šmakovu pokladu, který leží pod Osamělou horou. Neviditelný Bilbo se vydá za Šmakem, jenž už celá léta leží na pokladu. Jak tam tak leží, zarůstá mu poklad do kůže a vytváří tvrdé diamantové brnění. Jen na jednom malém místečku není chráněný. Drak zaútočí na Jezerní město a téměř celé ho zničí. Nakonec draka zasáhne šípem do nechráněného místa Bard Lučišník a draka tak zabije. Jezerní lidé si jdou pro poklad k Osamělé hoře. Na pomoc jim přichází i armáda Lesních elfů. Trpaslíci jim však nechtějí poklad vydat, posílají pro posily a připravují se k boji. Duchapřítomný Bilbo vezme z pokladu největší drahokam zvaný Arcikam a donese ho Bardovi a králi elfůl na znamení míru. V tu chvíli se vrátí Gandalf a přináší zlé zprávy. K Osamělé hoře se blíží obrovská armáda skřetů a zlých vlků. Dochází k velké bitvě a chvíli se zdá, že skřeti zvítězí. Nakonec však přichází na pomoc Medděd. Medděd, Jezerní lidé, Lesní elfové a trpaslíci nakonec skřety porazí. V této velké bitvě padl trpaslík Thorin a mnoho dalších. Bilbo dostane za odměnu část pokladu a vydá se na cestu domů. Doma ve své hobití noře žije dál svůj klidný život se vzpomínkami na prožitá dobrodružství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pansy Parkinson, 15.06.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­