ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)

­­­­

Pán prstenů: Návrat krále (7)

- díl v sérii: 3

Třetí, závěrečný díl populární trilogie Pán prstenů, která již dnes patří na čelní místo klasické světové fantasy literatury. Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě o prsten. Bude mít více síly Sauron nebo Gandalf a jeho malý hobití přítel Frodo? Zvítězí Velká tma Mordoru nebo se Středozemě osvobodí a na trůn dosedne skutečný král?

PÁTÁ KNIHA:

Poslední díl z trilogie začíná u Gandalfa, který spolu s Pipinem putují do Minas Tirith, kde se schyluje k největší bitvě Třetího věku. Gondor má ale stále málo mužů, proto pomocí ohnivých majáků žádá o pomoc Rohan, ten pomoc vyslyší, ale není jisté, zda stihne do bitvy přijet včas. Aragorn s Gimlim a Legolasem i několika Důnadány, příbuznými Aragorna, kteří přišli ze severu, putují na Stezky mrtvých, na místom kde žijí ti, co nesplnili přísahu vůči gondorskému králi, a tedy nemůžou dojít pokoji. Aragorn, jako dědic gondorského trůnu, je přesvědčí, aby mu pomohli proti Sauronovi.
Než stihne dorazit jakákoliv pomoc, obklopí Minas Tirith armáda skřetů vedená Pánem nazgûlů. V době, kdy padne brána Minas Tirith a Pán nazgûlů vjíždí do města, objeví se Rohirové. Ti začnou zabíjet všechny skřety, ale Sauronovi ještě přijíždí na pomoc korzáři. Když ale přistanou, ukáže se, že lodě jsou plné spojenců lidí, protože všichni korzáři byli pobiti Aragornem a stíny ze Stezek mrtvých.
Theoden ale i přesto umírá, zabit svým vlastním koněm, který jej rozdrtil, když na něj zaútočil Pán nazgûlů. Ten ale také zemře rukou Eowyn. Díky pomoci Aragorna lidé skřety porazí, ale to nestačí k tomu, aby byl Sauron svržen úplně, protože za hradbami Černé brány má další armádu. Mezi Frodem a Horou osudu tedy stojí pláň Gorgoroth a na ní tisíce skřetů. Aby měl Frodo alespoň nějakou naději na úspěch, rozhodne se Aragorn, spolu s Eomérem a dalšími vojevůdci, že vytáhnou proti Černé bráně, aby Sauron poslal své vojsko pryč z pláně Gorgoroth a tím uvolnil Frodovi cestu k Hoře osudu.
Když dojdou k Černé bráně, jsou obklíčeni armádou skřetů, která vyšla z Mordoru, a dalšími jednotkami, jež se ukrývaly poblíž, aby lidi obklíčily. Bitva začala. Lidé prohrávají.

ŠESTÁ KNIHA:

Sam se pokusí osvobodit Froda z věže v průsmyku Cirith Ungol. To se mu podaří, protože mu v tom pomůžou i skřeti, kteří se ve věži pobili mezi sebou kvůli hádce o Froda jako o kořist. Sam s Frodem se tedy vydávají k Hoře osudu, ale před nimi se rozléhá pláň Gorgoroth. Převlečeni za skřety putují sami krajinou, snažíc se vyhnout všem skřetů. To se jim ale nepovede a jsou zařazeni do oddílu, který jde do bitvy proti lidem. Naštěstí se jim podaří uprchnout díky zmatkům, které v armádě skřetů panují.
Pomalu, ale jistě se přibližují k Hoře osudu s Glumem, stále toužícím po prstenu, v patách. K hoře se jim nakonec podaří přijít, ale Frodo je přemožen mocí prstenu, a tak jej prohlásí za svůj. Nasadí si prsten a neviditelný se pokouší odejít od hory pryč a prsten si nechat. To se ale nelíbí Glumovi, jenž prsten chce. Zaútočí na Froda a ukousne mu prst, na němž měl prsten, a svojí nešikovností se zřítí i s prstenem do Hory osudu.
Sauron je zničen, jeho věž se zřítí a celé jeho vojsko, které zrovna bojovalo před Černou bránou, je zabito.
Po bitvě se Aragorn s armádou i Frodem a Samem, pro které přiletěl Gandalf na orlech až k Hoře osudu, vracejí do Minas Tirith, kde je Aragorn korunován králem a bere si za manželku Arwen, Večernici elfů a dceru Elronda z Roklinky. Pipin, Smíšek, Sam a Frodo se stanou uznávanými a slavnými v celém Gondoru a začnou se o nich zpívat písně.
Po mnoha oslavách se celé Společenstvo rozchází. Aragorn zůstává v Minas Tirith, Gimli putuje za trpaslíky, Legolas do Severních lesů a Gandalf odjíždí do Šedých přístavů, aby putoval s elfy za Moře. Frodo s hobity se vrací do Kraje, který ale ovládá Saruman. Frodovi se jej ovšem podaří vyhnat, na útěku je dokonce zabit Grimou Červivcem, který je ale potom také zabit lučištníky hobitů. Sam se ožení. A po několika rocích strávených v Kraji Frodo odchází do Šedých přístavů, kde je poslední loď, která bude putovat za Moře. Spolu s Gandalfem a Galadriel odjíždí pryč. Nastává čtvrtý věk. Věk lidí.
Poslední částí knihy Návrat krále jsou dodatky: Letopisy králů a vládců, Letopis (Chronologie Západních zemí), Rodokmeny (hobitů), Kalendáře, Výslovnost a písmo, Jazyky a národy třetího věku a O překladu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 02.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (2), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (3), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (4), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (5), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (6), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (7), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (8), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (9), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (10), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (11), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (12), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (13), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (14), Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky (15)
-Pán prstenů (souhrn knih)
-Pán prstenů: Dvě věže, Pán prstenů: Dvě věže (2), Pán prstenů: Dvě věže (3), Pán prstenů: Dvě věže (4), Pán prstenů: Dvě věže (5), Pán prstenů: Dvě věže (6)
-Pán prstenů: Návrat krále, Pán prstenů: Návrat krále (2), Pán prstenů: Návrat krále (3), Pán prstenů: Návrat krále (4), Pán prstenů: Návrat krále (5), Pán prstenů: Návrat krále (6), Pán prstenů: Návrat krále (7), Pán prstenů: Návrat krále (8), Pán prstenů: Návrat krále (9), Pán prstenů: Návrat krále (10)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu, Pán prstenů: Společenstvo prstenu (2), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (3), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (4), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (5), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (6), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (7), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (8), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (9), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (10), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (11), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (12), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (13), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (14), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (15), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (16)
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor), Pán prstenů: Společenstvo prstenu (rozbor) (2)
-Silmarillion, Silmarillion (2), Silmarillion (3), Silmarillion (4), Silmarillion (5), Silmarillion (6)
-Tulák Rover, Tulák Rover (2)
Čítanka-Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
-Pán prstenů: Dvě věže
-Pán prstenů: Společenstvo prstenu
-Tulák Rover
­­­­

Diskuse k výpisku
John Ronald Reuel Tolkien - Pán prstenů: Návrat krále (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­