ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.35
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Zimní krajina (10)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019
  • líčení zimní krajiny (funkce výchozího textu inspirativní)

Probouzím se. Je nové ráno a oknem na mou tvář dopadají lehké paprsky slunce. I přestože je uprostřed zimy, mají neobvyklou sílu a svým přívětivým teplem mě tahají z postele.

Když procházím kolem okna, zarazím se. Přes noc se něco stalo. Krajinu zahalila bělavá pokrývka a lehké vločky se stále snášejí z oblohy. Přestože na takové věci moc nejsem, fascinovaně usednu k oknu a sleduji, jak malé baletky tančí vzduchem a snášejí se k zemi, aby se připojily ke svým sestrám. Stromy se pod jejich náporem prohýbají a připomínají tak zoufalého otce snažícího se uklidnit své rozdováděné a hravé děti. Na trávníku, který je pečlivě schován pod přikrývkou, si hrají dvě malé děti. Přestože musejí mít promáčené kalhoty i rukavice, dovádí ve sněhu a jejich tvářičky nabírají růžový odstín. Sníh tlumí jejich nadšené výkřiky, a tak se tato krajina zdá klidná, pokojná a mírumilovná. Přímo vyzývá k tomu jít se projít a vidět to všechno zblízka.

Neváhám a jen v mikině vstoupím na terasu. Tající sníh mě jako tisíce malých jehliček štípe do chodidel a vločky mi padají do vlasů. Odvážím se udělat ještě pár kroků k zábradlí a smetu několikacentimetrovou vrstvu napadaného prašanu. Měl jsem pravdu, z blízka to všechno vypadá ještě víc kouzelně. Malé krystalky pod slunečními paprsky září jak tisíc drahokamů.

Smích dětí mezitím utichl a já zůstal sám, sám v krajině, ze které se už nechci vracet zpět.
Koutkem oka zaregistruji pohyb. Malá sýkorka přiletěla do krmítka, aby si dopřála semínkovou snídani, kterou jim nasypala den předtím má sestra. Její tiché štěbetání a poskakování mě donutí k úsměvu.

Naposledy se zahledím na ranní zimní krajinu a snažím se zapamatovat si každičký detail. Až se sem příště zase vrátím, bude už všechno jiné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Miloň, 15.04.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Zimní krajina (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­